دسته گزارشات
تاریخ انتشار: 17-08-1396

 

تورم (مرکز آمار):

با وجود افزایش نرخ ارز و کاهش سود بانکی تورم سالانه افزایش قابل توجهی نداشته چرا که سپرده های کوتاه مدت که عمدتا در بازارهای مختلف جابجا شده و تورم را در پی دارند به سپرده های بلند مدت تبدیل شده اند تا بتوانند سودهایی که تا پیش از این دریافت می کرده اند را باز هم به دست آورند.

با توجه به روند حرکتی تورم نقطه به نقطه، در صورتی که اتفاق خارج از پیش بینی رخ ندهد، گرچه انتظار می رود تورم سالانه افزایش داشته باشد اما انتظار نداریم که تا پایان سال به بیش از 10 درصد افزایش یابد و احتمالا امسال اولین سالی است که تورم تک رقمی برای دومین سال پیاپی در اقتصاد ایران تکرار خواهد شد.

بار دیگر تاکید می شود که سیاست های پولی و روند مراقبت بانک مرکزی از سودهای مصوب روند آتی تورم را رقم خواهند زد.


 

نرخ سود:

نظارت جدی بانک مرکزی و وزارت اقتصاد موجب شده تا نرخ سود مصوب از طرف بانک ها و نهادهای مرتبط رعایت شود و پرداخت سود بیشتر در سیستم پولی دیده نشود، همین امر استقبال از اوراق دولتی عرضه شده در بورس را در پی داشته که در نهایت موجب افزایش قیمت معامله این اوراق و کاهش سود تا سررسید آن ها شده است.


 

مسکن:

مطابق تحلیل های قبلی روند افزایشی حجم معاملات مسکن همراه با شیب ملایم افزایش قیمت ها ادامه دارد و نشان می دهد که بخش مسکن در دوره پیش رونق قرار دارد.

 

* براساس گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران (بانک مرکزی)


 

بازرگانی خارجی:

ثبات نرخ ارز در شش ماه نخست سال جاری افزایش واردات و کاهش صادرات را در پی داشته و موجب شده مازاد تراز تجاری شش ماه نخست سال قبل به کسری تراز تجاری در مدت مشابه امسال تبدیل شود. در مهر ماه همراه با افزایش نرخ ارز مبادله ای و آزاد تراز تجاری بهبود یافته و انتظار می رود در ادامه سال صادرات رونق گرفته و واردات کاهش یابد و شکاف منفی  ایجاد شده در نیمه ابتدایی سال تا پایان سال بهبود یابد.


 

سهام:

در ماه های اخیر رشد قیمت دلار آزاد در بازار داخلی و از طرف دیگر قیمت های جهانی کومودیتی شامل نفت، اوره، متانول و فلزات موجب رشد صنایع کالاهای پایه (commodity base) بورس از جمله شیمیایی، فلزات و پالایشگاه ها شده است. در تاریخ تهیه این گزارش قیمت های جهانی و قیمت دلار آزاد داخلی در تعادل بوده و پیشبینی میشود با حفظ سقف سود بانکی در رقم 15 درصد، قیمت سهام صنایع ذکر شده با شیب ملایم تری به مسیر رشدی خود ادامه دهند.

 

 


 

بازده دارایی ها:

 


 

رشد اقتصادی:

 


 

ایمیل جهت ارسال سوالات و پیشنهادات: report@mofididea.com

 © تمامی حقوق برای مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.

 

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار تهیه شده است. در تهیه اطلاعات حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی گزارش نیست و کارگزاری مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.

 

کپی رایت © 2016 مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید, تمامی حقوق محفوظ است.

آدرس:
تهران - بزرگراه آفریقا، بالاتر از جهان کودک، نبش دیدار شمالی پلاک 51 طبقه اول
تلفن مرکز تماس: 8700
وب سایت: www.mofididea.com