دسته گزارشات
تاریخ انتشار: 29-03-1396

 

تورم (مرکز آمار):

شاخص قیمت مصرف کننده پس از رشد قابل توجه در ماه های اسفند و فروردین، طی ماه اردیبهشت با اندکی کاهش روبرو شده است. با توجه به روند سالهای گذشته در اولین ماه هر سال به بهانه شروع سال جدید بخشی از اقلام سبد مصرفی با افزایش نرخ روبرو می شوند که این شتاب قیمت در ماه های بعد  تعدیل می گردد. علی رغم کاهش نرخ تورم ماهانه، تورم نقطه به نقطه و میانگین سالانه به دلیل روند افزایشی ماه های قبل با رشد هر چند محدود همراه بوده است.

با توجه به انتخاب مجدد دولت قبلی در انتخابات ریاست جمهوری، در صورت ادامه سیاست های پولی گذشته انتظار حفظ نرخ تورم در محدوده فعلی را خواهیم داشت؛ با این حال با توجه به رکود اقتصادی بخصوص در بخش های صنعتی و مسکن و همچنین مشکلات ساختار مالی بانکهای کشور، انتظار می رود از نیمه دوم سال جاری سیاست های انبساطی اتخاذ شده و شاهد میانگین بالاتری برای نرخ تورم باشیم.


 

نرخ سود:

نرخ بهره اوراق خزانه دولتی به عنوان نشانگری برای تعیین نرخ بهره که طی دو ماه اسفند و فروردین با توجه به عدم انتشار اوراق جدید از 24 درصد به 22.3 درصد کاهش یافته، در اردیبهشت ماه نیز علی رغم رشد محدود نسبتا با ثبات بوده است. در صورت عدم انتشار اوراق جدید انتظار می رود نرخ بهره اوراق در سطح فعلی حفظ شود؛ با این حال با توجه به کسری بودجه و همچنین بدهی دولت به بخش های مختلف اقتصادی مانند پیمانکاران، انتظار می ورد در جهت تامین مالی دولت و انتشار اوراق جدید نرخ ها به سطوح قبلی بازگردد.


 

مسکن:

همانطور که در گزارش قبلی اشاره شد همانند فروردین سالهای گذشته حجم معاملات مسکن در تهران با کاهش محسوسی روبرو شده که با توجه به فضای احتیاطی پیش از انتخابات این افت بیشتر شده است. با این حال پس از عبور از ماه فرورین حجم معاملات افزایش یافته و نزدیک به اردیبشهت ماه سال قبل قرار گرفته است.

در مورد نرخ معاملات مسکن تهران نیز، با توجه به برگشت قیمت ها به سطح قبل اسفند ماه 95، کاهش شدید در فروردین و افزایش قابل توجه در اردیبهشت قابل اعتنا نمی باشد. انچه در اردیبهشت مشاهده میشود رشد 5.7 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل می باشد که با توجه به رکود نسبی در این بخش از نرخ تورم و نرخ سود بانکی پایین تر می باشد.

با توجه به انتخاب مجدد دولت قبلی در انتخابات ریاست جمهوری انتظار می رود ضمن حفظ سیاست های قبلی در بخش مسکن، با گذر از فصل بهار و همچنین ماه رمضان حجم معاملات افزایش محدودی را تجربه کند؛ افزایشی که انتظار داریم در بخش آپارتمان های کوچکتر و ارزانتر بیشتر باشد. در ارتباط با نرخ معاملات اما با توجه به رکود در بخش مسکن و همچنین عدم بهبود قدرت خرید عمومی در جامعه، انتظار رشدی بالاتر از میانگین های فعلی وجود ندارد.

 

* براساس گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران (بانک مرکزی)


 

بازرگانی خارجی:

آمار واردات و صادرات اردیبهشت ماه تا لحظه ارسال گزارش منتشر نشده است.


 

سهام:

رشد قیمت ها در بازار سهام طی ماه های فروردین و اردیبهشت با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری رشدی هیجانی بوده و در شرایط فعلی شاهد اصلاح بخشی از افزایش قیمت ها هستیم. با توجه به ثبات و یا حتی کاهش ماه های اخیر در قیمت جهانی کالا ها (مانند فلزات یا محصولات پتروشیمی)، تورم پایین و نرخ دلار با ثبات و همچنین بالا بودن نسبی نرخ بهره در شرایط فعلی رشد معناداری برای سطح عمومی قیمت های در بازار سهام انتظار نمی ورد. با این حال در صورت افزایش میانگین نرخ تورم در نیمه دوم سال، رشد قیمت های جهانی و یا کاهش نرخ سود بانکی انتظارات تعدیل خواهد شد. دنبال کردن پیوسته متغیر های مذکور تصویر بهتری از آینده بازار سرمایه ترسیم می کند.

 

 


 

بازده دارایی ها:

 


 

رشد اقتصادی:

 


 

ایمیل جهت ارسال سوالات و پیشنهادات: report@mofididea.com

 © تمامی حقوق برای مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.

 

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار تهیه شده است. در تهیه اطلاعات حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی گزارش نیست و کارگزاری مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.

 

کپی رایت © 2016 مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید, تمامی حقوق محفوظ است.

آدرس:
تهران - بزرگراه آفریقا، بالاتر از جهان کودک، نبش دیدار شمالی پلاک 51 طبقه اول
تلفن مرکز تماس: 8700
وب سایت: www.mofididea.com