دسته گزارشات

 

بازارهای سهام دنیا طی هفته با افزایش امیدواری ها به تقویت محرک های اقتصادی رشد داشته و شاخص VIX که میزان نوسانات بازار سهام در بورس شیگاگو امریکا را نشان می دهد، در ادامه روند کاهشی هفته گذشته به 12.52 واحد رسیده تا پایداری بازارهای مالی را بیش از پیش نشان دهد. در اروپا، بانک مرکزی بریتانیا بر خلاف انتظارات  نرخ بهره را کاهش نداده و با این حال از اجرای سیاست های انبساطی مشابه دیگر تا ماه آینده میلادی خبر داده است. همچنین در آسیا "شینزو آبه" نخست وزیر ژاپن از تصویب بسته حمایتی 10 تریلیون ینی در راستای افزایش تقاضای داخلی رونمایی کرده است. در بازارهای کالایی نیز بهای جهانی نفت و فلزات اساسی رشد داشته اما تقاضا برای طلا با افزایش ریسک پذیری سرمایه گذاران رو به افول گذاشته است.

 

گزارش های امیدوار کننده از بزرگترین اقتصاد دنیا

روز جمعه برخی گزارش های مهم اقتصادی در امریکا منتشر شده که از منظر بسیاری از تحلیلگران مثبت ارزیابی شده است. گزارش شاخص خرده فروشی (بدون احتساب بخش پر نوسان حمل و نقل) حاکی از رشد 0.7 درصدی میزان خرید نسبت به ماه قبل بوده که بیش از پیش بینی کارشناسان است. از آنجایی که این شاخص باز خوردی از هزینه های مصرفی را نشان می دهد، تغییرات قابل توجه در الگوی هزینه های خرده فروشی مصرف کنندگان امریکایی به وضوح مشخص است. همچنین، با توجه به اینکه شاخص قیمت مصرف کننده در امریکا نسبت به ماه قبل 0.2 درصد رشد داشته این گزارش اهمیت دو چندانی می یابد. گزارش تولیدات صنعتی شامل کارخانجات، معادن و یوتیلیتی نیز از رشد 0.6 درصدی نسبت به ماه قبل خبر می دهد که بیش از تخمین کارشناسان است.

 

در کنار این گزارش های مثبت، شاخص اطمینان دانشگاه میشیگان عصر جمعه نشان داد که اعتماد مصرف کنندگان آمریکایی به آینده اقتصادی کمتر از قبل شده است. این شاخص برای ماه ژوئیه برخلاف پیش بینی ها کاهش یافته و به 89.5 واحد رسیده که کمینه ده ماه اخیر است. همانند سایر کشور ها نگرانی ها در خصوص تاثیرات منفی جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا از دلایل اصلی این کاهش بوده که می تواند با رفع ابهام در مورد چگونگی اجرایی شدن آن تعدیل یابد.

 

مهمترین گزارش های اقتصادی از دومین اقتصاد دنیا

اوایل صبح جمعه در چین گزارش رشد اقتصادی در سه ماهه دوم (فصل بهار) سال 2016 منتشر شده که بیش از تخمین کارشناسان بوده است. بدین طریق، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی مشابه فصل قبل 6.7 درصد بوده که محدوده کمینه نزدیک به هشت سال اخیر است. ثبات نسبی سرعت رشد طی دو فصل اخیر می تواند نخستین نشانه ها در ارتباط با پایان روند نزولی تدریجی باشد که از سال 2009 به اینسو رخ داده است. در چنین شرایطی از نگرانی بازارهای مالی در ارتباط با آینده اقتصادی جهان به طور محسوسی کاسته شده و کارآمدی محدود سیاست های حمایتی دولت چین نمایان تر می گردد.

undefined

گزارش مهم وزارت بازرگانی چین نیز چهارشنبه منتشر شده که حاکی از کاهش مازاد تجاری این کشور به 48.11 میلیارد دلار برای ماه ژوئن بوده است. طی این ماه صادرات بیش از پیش بینی ها 4.8 افت داشته در حالی که سرعت افت واردات بیشتر بوده و کاهش 8.4 درصدی را نشان می دهد. پایین بودن سطح تقاضای جهانی و تصمیم بریتانیا به جدایی از اتحادیه اروپا از عمده دلایل کاهش آن بوده است. بریتانیا یکی از بزرگترین مقاصد کالاهای چینی به شمار می رود که وضعیت اخیر دورنمای پر ابهامی برای تجار چینی رقم زده است.

 

گزارش قیمت مصرف کننده چین برای ماه ژوئن بامداد یکشنبه منتشر شده که حاکی از نرخ تورم سالانه 1.9 درصد بوده که در مقایسه با نرخ 2.0 درصدی ماه قبل کاهش داشته است. به نظر می رسد تا زمانی که نرخ تورم از نرخ هدف 3 درصدی که توسط بانک مرکزی چین در نظر گرفته شده پایین تر باشد، نیاز به محرک های اقتصادی بیشتر در راستای کمک به توسعه رونق کماکان احساس خواهد شد. با این حال گزارش شاخص قیمت ها در سمت تولید کننده امیدوار کننده تر است. براین اساس شاخص قیمت تولید کننده 2.6 درصد نسبت به سال گذشته افت داشته که کمترین کاهش از ابتدای سال 2015 به اینسو بوده و در مقایسه با افت 2.8 درصدی ماه قبل بهبود یافته است.

 

نوسانات بازارهای کالایی

در کنار برخی اخبار اقتصادی مثبت که طی هفته موجب تحریک تقاضا در بازار فلزات اساسی شده، اخبار بخش مسکن چین نیز به افزایش بیشتر قیمت ها کمک شایانی نموده است. حدود یک چهارم از رشد اقتصادی چین به بخش مسکن مربوط است که براساس گزارش های تازه در نیمه اول سال 2016 سرعت رشد سرمایه گذاری در بخش مسکن چین افزایش یافته و در حدود 6.1 درصد بوده است. از آنجایی که چین بزرگترین مصرف کننده مواد اولیه دنیا می باشد، بهبود وضعیت بخش مسکن می تواند به تقویت تقاضا در این کشور منجر گردد که برای بازارهای کالایی خبر خوشایندی است.

 

در بورس فلزات لندن، بهای هر تن مس با افزایش 5.5 درصدی به مرز 5 هزار دلاری نزدیک شده است. پس از آن، سرب با 5.0 درصد بیشترین میزان رشد را داشته و 1885 دلار و 5 سنت در هر تن دادوستد شده است. فلز روی نیز که در هفته های اخیر روند افزایشی قابل توجهی داشته نیز با 4.2 درصد رشد بالای 2200 دلار به ازای هر تن بسته شده است. بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس امریکا طی گزارشی به بررسی روند قیمتی فلز روی در نیمه دوم سال جاری پرداخته که امیدواری ها به افزایش بیشتر قیمت ها را در پی داشته است. در این گزارش برآورد از متوسط قیمت هر تن از این فلز مهم صنعتی طی سه ماه آینده در حدود 2300 دلار در نظر گرفته شده که بالاترین قیمت طی بیش از یک سال اخیر است.

 

در بازار فلزات آهنی نیز بهای هر تن سنگ آهن یک ماهه CFR چین با رشد 4.6 درصدی به 55 دلار و 3 سنت رسیده است. هر چند سطح قیمت ها در هفته های اخیر بالای مرز 50 دلاری قرار داشته اما به نظر می رسد عوامل بنیادی قابل اتکایی برای حمایت بیشتر قیمت ها وجود ندارد. گزارش اخیر وزارت بازرگانی استرالیا نشان داده که صادرات سنگ آهن این کشور در ماه ژوئن در حدود 41.8 میلیون تن بوده که رکورد تازه ای محسوب می گردد.

در آنسو، موجودی بنادر چین در حدود 104.5 میلیون تن برآورد شده که بالاترین سطح یک سال و نیم اخیر است. چین بزرگترین مشتری سنگ آهن استرالیا می باشد به طوریکه بیش از سه چهارم آن را به خود اختصاص می دهد. بدین نحو، می توان وضعیت عرضه و تقاضا برای سنگ آهن را نامطلوب عنوان نمود که در ادامه می تواند قیمت ها را تحت فشار قرار دهد.

undefined

 

دورنمای هفته پیش رو

وقوع کودتا در ترکیه در نخستین ساعات بامداد شنبه مهمترین رویدادی بوده که در زمان بسته شدن بازارهای مالی بوقوع پیوسته است. برخی از نیروهای ارتش ترکیه با تصرف نقاط حساس شهرهای مهم ترکیه همچون آنکارا و استانبول سعی در در اختیار گرفتن حکومت را داشتند که پس از ساعاتی با دستگیری تعداد زیادی فرماندهان کودتا توسط نیروهای امنیتی و مردم این طرح با شکست مواجه گردید. به هر نحو، همزمان با این تحولات ارزش لیر ترکیه 4.8 درصد در برابر دلار آمریکا کاهش یافته و به 3.02 در برابر هر دلار رسیده که بیشترین کاهش از سال 2008 تاکنون بوده است.

افزایش ریسک سیاسی یکی از 20 اقتصاد برتر جهان می تواند بامداد فردا در زمانی بازگشایی بازارهای مالی تاثیر گذار باشد. این تاثیر در خصوص طلا می تواند ملموس تر باشد چرا که با افزایش سطح ریسک تقاضا برای کالاهای امن همچون طلا افزایش می یابد. قیمت نفت هم احتمالا نوسانات قابل توجهی را داشته باشد چرا که ترکیه از مهترین مراکز معاملات انرژی است.

 

-------
تحلیلگر:   فرزین تقی وند  F.taghivand@emofid.com

 

 

جدول تغییرات هفتگی:

 

    کالا/شاخص واحد قیمت هفته%
  نفت برنت - یک ماهه ICE دلار/بشکه 47.61 1.8
  نفت WTI - یک ماهه CME دلار/بشکه 45.95 1.2
  سبد اوپک (نرخ پنجشنبه) دلار/بشکه 42.88 -2.9
           
  اوره گرانول - FOB خاورمیانه  دلار/تن 174.83 -2.9
  پروپان - FOB خاورمیانه دلار/تن 299.78 0.0
  پلی اتیلن سنگین بادی -
 FOB امریکای شمالی 
دلار/تن 1030.11 0.1
  ذرت یک ماهه - شیکاگو سنت/بوشل 352 -0.8
           
  مس - نقد LME  دلار/تن 4939.5 5.5
  آلومینیوم - نقد LME  دلار/تن 1676.5 1.5
  روی - نقد LME  دلار/تن 2215.5 4.2
  سرب - نقد LME  دلار/تن 1885.5 5.0
  نیکل - نقد LME   دلار/تن 10260.0 4.4
  سنگ آهن - یک ماهه CFR چین دلار/تن 55.3 4.6
           
  یورو/دلار - 1.1035 -0.1
  دلاراسترالیا/دلار - 0.7578 0.1
  طلا دلار/اونس 1337.1 -1.6
  شاخص دلار (DXY) - 96.580 0.3
           
  بورس نیویورک S&P 500 - 2161.7 1.5
  بورس لندن FTSE 100 - 6669.2 1.2
  بورس فرانکفورت DAX - 10066.9 4.5
  بورس توکیو Nikkei 225 - 16497.9 9.2
  بورس سیدنی ASX 200 - 5429.6 3.8
           
  بورس تهران TEDPIX - 73773.00 -0.4
  سکه طرح جدید - نقد تومان 1,094,000 -0.6
  دلار (سامانه سنا) تومان 3503 0.5
           
    مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید   www.mofididea.com

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار جهانی تهیه شده است و جنبه توصیه برای خرید، فروش، یا نگهداری هیچ نوع دارایی خاصی را ندارد. در تهیه اطلاعات و نگارش گزارش حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی نیست و شرکت مشاور سرمایه گذاری ایده مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.
 

- تمامی حقوق برای شرکت مشاور سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.

www.mofididea.com