دسته گزارشات

خلاصه: بازارهای مالی تحت تاثیر تضعیف دلار در پی گزارش های اقتصادی تازه از امریکا قرار داشته اند. قیمت ها در بورس فلزات لندن عمدتا رشد داشته و فلز زرد پس از چهار هفته با رشد همراه بوده است. انتشار متن صورت جلسه نشست اخیر بانک مرکزی امریکا و گزارش های تازه از نرخ تورم این کشور که اواخر هفته منتشر گردید، بر عمده استراتژی های سرمایه گذاری سایه افکنده بود.

 

انتشار متن صورت جلسه نشست اخیر فدرال رزرو

چهارشنبه شب انتشار متن صورت جلسه نشست ماه گذشته بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو نشان داده که برخی اعضا معتقدند که اگر نرخ رشد اقتصادی تقریبا پایدار باشد افزایش نرخ بهره احتمالا در نشست ماه دسامبر (بهمن ماه) محتمل خواهد بود. اما در آنسو برخی اعضا کماکان از تداوم رشد تورم در بلند مدت اظهار نگرانی نموده اند. به عقیده آنها نرخ تورم بیش از حد تحت کنترل بوده به طوری که اقتصاد امریکا را در معرض چالش قرار داده است.

اختلاف نظر این دو طیف در داخل فدرال رزرو منجر به سردرگمی سرمایه گذاران شده، تضعیف شاخص جهانی دلار و متعاقبا رشد قیمت فلز زرد را در پی داشته است. بنا به گزارش بلومبرگ، یکی از اعضای فدرال رزرو در مصاحبه ای عنوان نموده احتمال افزایش نرخ بهره به قوت گذشته باقی نیست و ممکن است فدرال‌ رزرو درخصوص نرخ بهره تجدیدنظر کند و آن را در دسامبر (بهمن‌ ماه) نیز ثابت نگه دارد. به گفته وی، در‌صورتی‌که نرخ تورم به ۲ درصد نرسد کمیته اجازه افزایش نرخ بهره را نخواهد داد.

 

سایه شاخص های تورمی بر دلار امریکا

عصر جمعه شاخص قیمت مصرف کننده امریکایی CPI برای ماه سپتامبر منتشر شده که کمتر از انتظارات بوده است. رقم این شاخص نسبت به ماه قبل  0.5 درصد رشد داشته که هر چند بیشترین نرخ طی هشت ماه اخیر است، اما 0.1 درصد پایین تر از تخمین کارشناسان بوده است. رشد این شاخص در دو ماه گذشته عمدتا در پی جهش قیمت بنزین بوده که طی این مدت تحت اثر توقف پالایشگاه ها در پی طوفان "هاروی" Harvey رشد داشته است. این شاخص شمایی از تورم پیش‌رو را به نمایش می‌گذارد و یکی از پارامترهای اصلی بانک مرکزی امریکا (موسوم به فدرال‌رزرو) در زمان تصمیم گیری برای نرخ بهره است که با توجه به اینکه تورم ماهانه نتوانسته به نرخ پیش‌بینی شده برسد، شانس کاهش کنترل فدرال ‌رزرو بر تورم افزایش می‌یابد و متعاقبا افزایش نرخ بهره نیز در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد. کاهش گمانه زنی در خصوص افزایش نرخ بهره از عوامل اصلی تضعیف شاخص جهانی دلار است.

مشخص است که با حذف اثر بخش های پرنوسان مواد غذایی و انرژی رشد شاخص تورم ماهانه محدودتر گردد؛ در چنین شرایطی این شاخص تنها 0.1 درصد رشد داشته که کمتر انتظارات و پایین تر از نرخ رشد ماه قبل است. در نهایت، نرخ تورم سالانه امریکا در ماه سپتامبر 2.2 درصد بوده که بالاتر از نرخ 1.9 درصدی ماه گذشته و بیشترین نرخ پنج ماهه اخیر است.

undefined

عصر پنج شنبه نیز شاخص قیمت تولید کننده PPI منتشر شده که از رشد 0.4 درصدی در ماه سپتامبر نسبت به ماه قبل حکایت داشته که مطابق برآورد تحلیلگران بوده است. شاخص قیمت تولید‌کننده به قیمت کالاهای فروخته شده از سوی کارخانه‌ها مربوط است که نمای کلی از شاخص قیمت مصرف‌کننده نیز ارائه می‌دهد. از این رو تغییر در PPI تاثیر محسوسی بر دلار دارد به طوری که اگر نرخ این شاخص بیش از پیش‌بینی‌ها باشد، نویدبخش تقویت دلار برای سرمایه‌گذاران خواهد بود. گزارش اخیر PPI با ثابت ماندن نسبت به ماه قبل توان تقویت شاخص جهانی دلار را نداشته است.

پس از گزارش های مربوط به تورم، گزارش های تازه از وضعیت خرده فروشی منتشر شده است. این شاخص بدون احتساب بخش های پرنوسان، 1.0 درصد نسبت به ماه قبل رشد داشته که بیش از تخمین 0.9 درصدی کارشناسان بوده است. گزارش خرده فروشی بازخوردی از هزینه های مصرف کننده را ارائه می دهد و از اولین گزارش های در دسترس هر ماه است. این گزارش چشم اندازی از وضعیت مصرف کالا را به طور انحصاری ارائه می دهد اما هزینه های مربوط به خدمات مانند مراقبت های بهداشتی و آموزش و پرورش در آن لحاظ نمی شوند. همچنین، این گزارش بدون تعدیل نرخ تورم منتشر می شود.

 

امیدواری به فضای شغلی امریکا

گزارش هفتگی متقاضیان بیمه بیکاری در امریکا عصر پنج شنبه منتشر شده است. براساس این گزارش تعداد افرادی که در طول یک هفته تقاضای استفاده از بیمه بیکاری داشته اند 243 هزار نفر بوده که بیش از انتظارات کاهش داشته است. این رقم کمترین سطح در طول شش هفته اخیر بوده که داده مثبتی برای اقتصاد آمریکا محسوب می ‌شود، چرا که این نخستین نشانه ها از امیدواری به فضای شغلی امریکا قلمداد می گردد که پس از طوفان های اخیر در شرایطی نامناسبی قرار داشته است. بیکاری کمتر از اقتصادی پررونق حکایت دارد که کاهش ریسک و تقویت دلار را به همراه دارد. با این وجود، گزارش ماهانه تعداد مشاغل ایجاد شده که عصر چهارشنبه منتشر گردید حکایت از رقم 6.08 میلیونی و کمتر از پیش‌بینی‌ ها بوده است.

 

تقویت عمومی قیمت فلزات اساسی

شاخص جهانی دلار (DXY) تحت تاثیر انتشار متن صورت جلسه فدرال رزرو و داده های مربوط به تورم ماهانه افت داشته است. رقم این شاخص با افت 0.8 درصدی نزدیک مرز 93 واحدی قرار گرفته که محدوده کمینه سه هفته اخیر است. سایه تضعیف دلار بر بازار فلزات خصوصا فلزات گرانبها کاملا محسوس بوده است. قیمت هر تن مس با رشد محسوس 3.9 درصدی به 6840 دلار و 95 سنت رسیده تا امیدواری ها در خصوص ادامه روند قیمتی فلز سرخ افزایش یابد. همزمان موجودی انبارهای LME مس با تداوم روند کاهشی به کمینه تقریبا یک ماه اخیر رسیده است. هر تن روی نیز با افزایش 0.4 درصدی بالای مرز 3300 دلاری قرار داشته است. رشد موجودی انبارهای LME روی کماکان عامل فشار بر قیمتها بوده که از رشد بیشتر قیمت ها جلوگیری کرده است. هر تن سنگ آهن یک ماهه CFR چین نیز با افت 0.4 درصدی 62 دلار و 87 سنت بوده است. در سمت فلزات گرانبها، بهای طلا پس از چهار هفته افت متوالی با رشد قابل توجه 2.1 درصدی همراه شده است. بدین ترتیب بهای هر اونس طلا بالای مرز 1300 دلاری قرار گرفته که بیشترین سطح دو هفته اخیر است.

قیمت ها در بازار انرژی این هفته صعودی بوده اند. براساس گزارش بیکر هیوز تعداد چاه های نفت امریکا طی هفته با پنج حلقه کاهش به 743 حلقه رسیده که پایین ‌ترین میزان از اوایل ژوئن به اینسو به شمار می‌رود. با این حال، شمار دکل‌های حفاری که معیاری برای سنجش تولید در آینده است، کماکان بسیار بالاتر از یک سال قبل می باشد که تنها ۴۳۲ دکل فعال وجود داشت. قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال و سبک WTI امریکا به ترتیب هر کدام با رشد 2.8 و 4.4 درصدی به 57.17 و 51.45 دلار رسیده اند. با این حال نگرانی ها در ارتباط با تداوم مازاد عرضه در بازار و عدم حمایت های تاثیر گذار از سوی تولیدکنندگان عمده مهمترین چالش های بازار انرژی می باشند.

 

مهمترین رویدادهای هفته پیش رو

در مهمترین رویدادهای هفته، بامداد پنج شنبه تازه ترین گزارش ها از نرخ رشد اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ دنیا یعنی چین منتشر خواهد شد. برآوردها حاکی از رشد 6.8 درصدی اقتصاد چین در سه ماهه سوم 2017 میلادی (فصل تابستان) است که 0.1 درصد پایین تر از فصل گذشته است. پس از آن آمار تولیدات صنعتی چین برای ماه سپتامبر منتشر خواهد شد که کارشناسان انتظار دارند 6.4 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته باشد. گزارش های تازه از شاخص های قیمتی نیز بامداد دوشنبه منتشر خواهد شد.

در آنسو، گزارش های تازه از بخش مسکن امریکا نیز چهار شنبه و جمعه منتشر می شوند که احتمالا خبر تازه ای برای بازارهای مالی به همراه نخواهد داشت. آمار تولیدات صنعتی امریکا نیز سه شنبه منتشر خواهد شد که احتمالا از رشد ماهانه 0.4 درصدی برخوردار خواهد بود.

 

تحلیلگر:   فرزین تقی وند  F.taghivand@emofid.com

جدول تغییرات هفتگی:

           
    کالا/شاخص واحد قیمت هفته%
  نفت برنت - یک ماهه ICE دلار/بشکه              57.17      2.8
  نفت WTI - یک ماهه CME دلار/بشکه              51.45      4.4
  سبد اوپک (نرخ پنجشنبه) دلار/بشکه              54.44      -0.3
           
  اوره گرانول - FOB خاورمیانه  دلار/تن            251.00      2.2
  پروپان - FOB خاورمیانه دلار/تن            553.25      -3.0
-   پلی اتیلن سنگین بادی -
 FOB امریکای شمالی 
دلار/تن          1,212.54      0.0
           
  ذرت یک ماهه - شیکاگو سنت/بوشل            352.60      0.7
  شکر - نقد ICE  دلار/تن            317.02      3.1
           
  مس - نقد دلار/تن          6,840.95      3.9
  آلومینیوم - نقد دلار/تن          2,109.60      -0.8
  روی - نقد دلار/تن          3,311.56      0.4
  سرب - نقد دلار/تن          2,524.07      -0.4
  نیکل - نقد دلار/تن        11,633.35      10.7
  سنگ آهن %62 - CFR چین - یک ماهه دلار/تن              62.87      -0.4
           
  یورو/دلار -            1.1820      0.8
  دلاراسترالیا/دلار -            0.7887      1.5
  طلا دلار/اونس          1,303.43      2.1
  شاخص دلار (DXY) -              93.09      -0.8
           
  بورس نیویورک S&P 500 -          2,553.17      0.2
  بورس لندن FTSE 100 -          7,535.44      0.2
  بورس فرانکفورت DAX -        12,991.87      0.3
  بورس توکیو Nikkei 225 -        21,155.18      2.2
  بورس سیدنی ASX 200 -          5,814.15      1.8
           
  بورس تهران TEDPIX -        84,734.40      -0.8
  سکه طرح جدید - نقد تومان        1,320,000      5.3
  دلار (سامانه سنا) تومان              4,006      1.7
           
    مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید   www.mofididea.com

 

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار جهانی تهیه شده است و جنبه توصیه برای خرید، فروش، یا نگهداری هیچ نوع دارایی خاصی را ندارد. در تهیه اطلاعات و نگارش گزارش حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی نیست و شرکت مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.

- تمامی حقوق برای شرکت مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.