دسته گزارشات
  • تقویت شانس افزایش نرخ بهره در پی سخنرانی یلن
  • کاهش تقاضا برای کالاهای بادوام امریکا
  • آمار نگران کننده از مسکن امریکا
  • دومین برآورد از نرخ رشد اقتصادی امریکا
  • تازه ترین گزارش ها از فعالیت کارخانجات
  • دستیابی به نرخ تورم هدف در حوزه یورو
 

خلاصه: علیرغم انتشار گزارش های اقتصادی نه چندان مثبت از امریکا، ارزش دلار افزایشی بوده است. تقویت دلار در پی افزایش امیدواری ها به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو بوده، موضوعی که بازارهای کالایی خصوصا فلزات گرانبها را تحت فشار قرار داده است. صحبت های رئیس بانک مرکزی امریکا در اواخر هفته و گزارش های تازه از وضعیت فعالیت کارخانجات بزرگترین اقتصادهای دنیا نیز کانون توجه سرمایه گذاران بوده است.

 

تقویت شانس افزایش نرخ بهره در پی سخنرانی یلن

 سخنرانی جمعه شب جانت یلن رئیس بانک مرکزی امریکا به بالا رفتن انتظارات از نشست ماه مارس فدرال رزرو کمک شایانی نموده است. از نظر خانم یلن، افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در این نشست به آمارهای اقتصادی مرتبط است. چنانچه سیاست گذاران تشخیص دهند که آمارهای اشتغال و تورم در مسیر انتظارات حرکت می کنند در این صورت زمان افزایش نرخ بهره طی این نشست "به احتمال زیاد مناسب است". به گفته وی، سرعت افزایش نرخ بهره طی سال میلادی جاری به احتمال زیاد سریع تر از دو سال گذشته خواهد بود چراکه اهداف اشتغال و تورم اساسا به سطوح مدنظر نزدیک شده اند. فشار ناشی از مخاطرات سایر اقتصادها بر اقتصاد امریکا تا حدودی فروکش کرده اند به طوریکه چشم انداز اقتصادی مناسب تری ترسیم می گردد.

از نظر خانم یلن، ایجاد مشاغل جدید توسط اقتصاد امریکا بین 75 تا 125 هزار در هر ماه موجب ثبات نرخ بیکاری می شود و گزارش اشتغال هفته آتی می تواند بر تصمیم اعضا در نشست ماه مارس تاثیر اساسی داشته باشد. به هر نحو، شانس افزایش نرخ بهره در نشست آتی به 81.9 درصد رسیده است.

 

عقب نشینی فلز زرد

در شرایطی که عمده کارشناسان انتظار تداوم روند افزایشی طلا را داشته اند، فلز گرانبها یکی از بدترین هفته های خود طی سه ماه اخیر را تجربه کرده است. تقریبا بهای طلا در تمامی پنج روز کاری تحت فشار بوده و صحبت های خانم یلن بیشترین تاثیر منفی را بر طلا داشته است. بهای هر اونس طلا با افت 1.9 درصدی به 1233 دلار و 6 سنت رسیده است. با توجه به تحولات پیشرو، به نظر می رسد قیمت طلا در کوتاه‌مدت تحت ‌تاثیر افزایش ارزش دلار و گمانه‌زنی ‌های مربوط به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، با فشار بیشتری مواجه گردد. به هر حال، هرگونه تاخیر فدرال رزرو در افزایش نرخ بهره می‌تواند قیمت جهانی طلا را افزایش دهد.

 

کاهش تقاضا برای کالاهای بادوام امریکا

عصر دوشنبه، وزارت بازرگانی آمار تازه ترین گزارش تقاضا برای کالاهای بادوام امریکا (بدون احتساب بخش های پرنوسان نظیر حمل و نقل) را منتشر کرده که به طور غیر منتظره ایی از افت 0.2 درصدی در ماه ژانویه نسبت به ماه قبل حکایت داشته است. به هر نحو، کارشناسان برای نخستین ماه سال 2017 میلادی انتظار رشد تقاضا را داشته اند و این اولین افت طی پنج ماه گذشته بوده است. نرخ رشد گزارش قبلی نیز از 0.5 به 0.9 درصد تعدیل یافته است. با در نظر گرفتن بخش های پرنوسان نرخ رشد تقاضا به 1.8 درصد می رسد که از تخمین کارشناسان سرعت بیشتری دارد.

 

آمار نگران کننده از مسکن امریکا

گزارش ها از آمار فروش قولنامه ای خانه ها در ژانویه 2017 به طور غیر منتظره ای از افت 2.8 درصدی نسبت به ماه قبل خبر داده در حالیکه کارشناسان انتظار رشد آن را داشته اند. این بیشترین میزان افت طی هشت ماه اخیر است که عمدتا مربوط به کاهش ها در نواحی غرب آمریکا می باشد.

آمار ماه قبل نیز از 1.6 به 0.8 درصد کاهش یافته تا آمار ماه ژانویه موجب نگرانی سرمایه گذاران از بخش مسکن امریکا گردد. به نظر می رسد خریداران مسکن در امریکا با موانع متعددی در ارتباط با خرید مسکن در نخستین سال میلادی جدید همراه بوده اند. در صورت تداوم این روند از آنجاییکه بخش مسکن ارتباط تنگاتنگی با سایر صنایع خصوصا فلزات دارد، بازارهای کالایی می توانند دستخوش نوسانات مهمی گردند.

 

دومین برآورد از نرخ رشد اقتصادی امریکا

دومین گزارش از تولید ناخالص داخلی امریکا طی سه ماهه چهارم سال 2016 میلادی عصر سه شنبه منتشر شده که از تعدیل امیدواری ها حکایت داشته است. در حالی اقتصاد امریکا طی این دوره مشابه گزارش نخست وزارت بازرگانی این کشور 1.9 درصد رشد داشته که کارشناسان انتظار تعدیل آن به 2.1 درصد را داشته اند.

با اینحال، شاخص های اعتماد مصرف کنندگان امریکایی به فضای کسب و کار، به طور غیر منتظره افزایش یافته است. شاخص اطمینان مصرف کننده که روز سه شنبه منتشر شده بر خلاف انتظارات افزایش یافته و به 114.8 واحد رسیده که بیشترین سطح تقریبا هفده سال اخیر است. سیاست های پوپولیستی رئیس جمهور جدید امریکا و تاکید وی بر اشتغال و توسعه زیرساخت های داخلی می تواند در افزایش اعتماد به شرایط اقتصادی موثر باشد.

 

تازه ترین گزارش ها از فعالیت کارخانجات

در امریکا شاخص غیر رسمی PMI که توسط موسسه ISM منتشر می شود عصر چهارشنبه از شتاب فعالیت کارخانجات این کشور خبر داده است. رقم این شاخص برای ماه فوریه بیش از انتظار کارشناسان رشد داشته و به 57.7 واحد رسیده که بیشترین سطح تقریبا دو سال اخیر است.

در آنسوی اقیانوس اطلس نیز، شاخص غیر رسمی PMI که توسط موسسه Caixin چین منتشر می شود بامداد چهارشنبه از افزایش سرعت رشد فعالیت کارخانجات این کشور خبر داده است. در حالی که تحلیلگران انتظار داشتند رقم این شاخص با کمی کاهش به 50.9 واحد برسد، اما اعلام رقم 51.7 واحدی مورد توجه بوده است. بدین ترتیب رقم این شاخص برای ششمین ماه متوالی بالای مرز رشد و رکود فعالیت ها (یعنی 50 واحد) بوده است. اخبار مربوط به وضعیت کارخانجات بزرگترین مصرف کننده مواد خام دنیا برای بازارهای کالایی حائز اهمیت است.

 

دستیابی به نرخ تورم هدف در حوزه یورو

پنج شنبه نخستین برآورد از نرخ تورم سالانه حوزه یورو در ماه مارس منتشر شده که کماکان بیش از پیش بینی کارشناسان بوده است. این نرخ برای نهمین ماه متوالی رشد داشته که افزایش امیدواری ها به سیاست های اجرایی بانک مرکزی اروپا را در پی داشته است. بر اساس این گزارش، نرخ تورم از 1.8 به 2.0 درصد رسیده که بیشترین سطح سه سال و نیم اخیر است. این نرخ بدون در نظر گرفتن بخش های پرنوسان مواد غذایی و انرژی مطابق انتظارات 0.9 درصد بوده که مشابه ماه گذشته است.

از ژوئن 2016 به اینسو نرخ تورم اروپا در محدوده مثبت قرار گرفته و تا به امروز روند صعودی داشته است. این موضوع در سایه اقدام بانک مرکزی اروپا در خصوص اعمال سیاست های پولی حمایتی از جمله بازخرید ماهانه اوراق قرضه دولتی و بخش خصوصی می باشد تا نرخ تورم را در محدوده ۲ درصدی تثبیت نماید.

undefined

 

نوسانات بازارهای کالایی: افت فلز سرخ و رشد آلومینیوم

بازار فلزات اساسی در پی افزایش گمانه زنی ها در ارتباط با افزایش نرخ بهره و در نتیجه تقویت ارزش دلار شاهد کاهش قیمت ها بوده است. در این بین، بازار آلومینیوم تحت تاثیر برنامه کاهش بیش از 3 میلیون تنی ظرفیت مازاد چین در راستای کاهش آلودگی هوا از معدود بازارهای پر تقاضا بوده است. کاهش موجودی آلومینیوم در انبارهای LME نیز به این موضوع کمک کرده است. طی یک سال اخیر نزدیک به یک چهارم موجودی انبارهای آلومینیوم کاهش یافته که عاملی برای تقویت قیمت آن بوده است. قیمت هر تن آلومینیوم در بورس فلزات لندن LME برای چهارمین هفته متوالی رشد داشته و با رشد 0.5 درصدی 1890 دلار بسته شده است.

در آنسو، قیمت فلز سرخ برای سومین هفته متوالی افت داشته است. هر تن مس با افت 0.3 درصدی 5910 دلار و 5 سنت دادوستد شده است. در شرایطی که همچنان خبری از توافق در رفع اعتصاب معدن اسکوندیدا بزرگترین معدن مس دنیا در شیلی نیست و معدن گراسبرگ اندونزی نیز همچنان مجوز صادرات نداشته و تعطیل است. هرچند تعطیلی معدن اسکوندیدا هفته‌ای ۲۵ هزار تن از عرضه مس دنیا می‌کاهد و بازار را به سمت کسری حرکت می‌دهد اما تحلیلگران انتظار دارند امری موقت باشد.

 

مهمترین رویدادهای هفته پیش رو؛ انتشار آمار اشتغال امریکا

در مهمترین گزارش ها، اواخر هفته پیش رو گزارش بخش اشتغال امریکا منتشر می گردد که مهمترین گزارش پیش از برگزاری نشست 14 و 15 ماه مارس کمیته بازار آزاد فدرال رزرو است. کارشناسان انتظار دارند اقتصاد امریکا در ماه فوریه 185 هزار شغل جدید (بدون احتساب بخش کشاورزی) ایجاد کرده باشد. عصر سه شنبه نیز گزارش تجارت خارجی امریکا منتشر خواهد شد. اما در آنسوی اقیانوس اطلس، گزارش های مربوط به تجارت خارجی و تورم سالانه بزرگترین اقتصاد آسیا یعنی چین منتشر خواهد شد که برای بازارهای کالایی حائز اهمیت است.

بازگشایی بازارهای مالی بامداد فردا در شرق آسیا نیز تحت فضای امیدواری به نشست فدرال رزرو و صحبت های خانم یلن خواهد بود. شانس تقویت ارزش دلار قیمت ها در بازارهای کالایی خصوصا فلزات اساسی را تحت فشار قرار می دهد، موضوعی که تجار شرق آسیا در دادوستدهای بامداد فردا مدنظر خواهند داشت.

 

تحلیلگر:   فرزین تقی وند  F.taghivand@emofid.com

  

جدول تغییرات هفتگی:

    کالا/شاخص واحد قیمت هفته%
  نفت برنت - یک ماهه ICE دلار/بشکه 55.90 -0.2
  نفت WTI - یک ماهه CME دلار/بشکه 53.33 -1.2
  سبد اوپک (نرخ پنجشنبه) دلار/بشکه 53.69 -0.5
           
  اوره گرانول - FOB خاورمیانه  دلار/تن 233.67 -0.2
  پروپان - FOB خاورمیانه دلار/تن 394.32 -17.8
  پلی اتیلن سنگین بادی -
 FOB امریکای شمالی 
دلار/تن 1135.38 2.7
           
  ذرت یک ماهه - شیکاگو سنت/بوشل 364.00 -2.8
  شکر - نقد ICE  دلار/تن 429.44 -1.4
           
  مس - نقد LME  دلار/تن 5910.5 -0.3
  آلومینیوم - نقد LME  دلار/تن 1890.0 0.5
  روی - نقد LME  دلار/تن 2764.5 -2.0
  سرب - نقد LME  دلار/تن 2233.0 -0.6
  نیکل - نقد LME   دلار/تن 10875.0 0.7
  سنگ آهن CFR چین - یک ماهه دلار/تن 84.1 -3.5
           
  یورو/دلار - 1.0622 0.6
  دلاراسترالیا/دلار - 0.7596 -1.0
  طلا دلار/اونس 1233.6 -1.9
  شاخص دلار (DXY) - 101.540 0.4
           
  بورس نیویورک S&P 500 - 2383.1 0.7
  بورس لندن FTSE 100 - 7374.3 1.8
  بورس فرانکفورت DAX - 12027.4 1.9
  بورس توکیو Nikkei 225 - 19469.2 1.0
  بورس سیدنی ASX 200 - 5729.6 -0.2
           
  بورس تهران TEDPIX - 77497.20 -0.4
  سکه طرح جدید - نقد تومان 1,198,500 -0.1
  دلار (سامانه سنا) تومان 3792 0.6
           
    مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید   www.mofididea.com

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار جهانی تهیه شده است و جنبه توصیه برای خرید، فروش، یا نگهداری هیچ نوع دارایی خاصی را ندارد. در تهیه اطلاعات و نگارش گزارش حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی نیست و شرکت مشاور سرمایه گذاری ایده مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.
 

- تمامی حقوق برای شرکت مشاور سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.

www.mofididea.com