دسته گزارشات

 

خلاصه: دلار در طول هفته تحت تاثیر شاخص های اقتصادی امیدوارکننده و خبرهای سیاسی بوده به طوری که در آخر بدون تغییر قابل توجه به کار خود پایان داده است. نفت در روز پایانی هفته بخش عمده ای از افت روز های ابتدایی هفته را جبران کرده اما فلزات کاهش داشته اند تا افزایش هزینه های تسهیلات و کاهش مقدار آن ها در چین رخ نمایی کند.

 

آمارهای اقتصادی مطلوب در تقابل با خبرهای سیاسی

دوشنبه آمار فروش خانه های جدید در امریکا برخلاف انتظارات افزایش قابل توجهی را ثبت کرد و به بیشینه 10 سال اخیر رسید تا عاملی برای تقویت دلار باشد.

با این حال در این روز سرمایه گذاران با توجه به افت شاخص های سهام در آسیا و  اتفاقات پیش رو از جمله رای گیری سنای امریکا برای طرح اصلاحات مالیاتی از خرید طلا استقبال کردند تا جایی که طلا به بیشینه یک ماهه رسید.

سه شنبه شاخص اعتماد مصرف کنندگان امریکایی برخلاف انتظارات افزایش یافته و به بالاترین سطح خود در 17 سال اخیر رسیده تا عاملی برای ادامه روند صعودی دلار باشد.

چهارشنبه نیز دومین برآورد از رشد اقتصادی بزرگترین اقتصاد دنیا برای فصل تابستان بدون تغییر به نسبت برآورد قبلی 3.3 درصد اعلام شد که 0.3 درصد بیشتر از رشد اقتصادی این کشور در فصل بهار بود. همچنین آمار فروش قولنامه ای خانه در امریکا به نسبت ماه قبل 3.5 درصد افزایش یافت که 2.4 درصد بیشتر از رقم ماه قبل است.

پنجشنبه مشخص شد رشد مخارج مصرف کنندگان امریکایی به نسبت ماه قبل 0.3 درصد بوده که با وجود آنکه به نسبت رقم ماه قبل افت 0.6 درصدی دارد اما 0.1 درصد بیشتر از برآوردهاست. رشد مخارج در افزایش تورم و رسیدن بانک مرکزی امریکا به هدف خود برای افزایش نرخ بهره تاثیر گذار است.

چهارشنبه و پنج شنبه با وجود شاخص های اقتصادی امیدوار کننده در پی تقویت یورو و تردید سرمایه گذارن نسبت به تصویب طرح مالیاتی دولت در مجلس سنا دلار تضعیف شد.

تورم حوزه یورو افزایش یافته است. با وجود آنکه پیش بینی می شد تورم در این منطقه رشد 0.2 درصدی داشته باشد 0.1 درصد افزایش یافته و به 1.5 درصد رسیده است. افزایش تورم می تواند به کاهش سیاست های انبساطی بانک مرکزی اروپا و تقویت یورو کمک کند.

لایحه کاهش مالیات های دولت امریکا در مجلس سنا نیز رای آورده با این حال به دلیل تفاوت هایی که این لایحه با لایحه مصوب مجلس نمایندگان داشته باید در کمیته مشترک دو مجلس (کمیته کنفرانس) نیز بررسی شود.

جمعه در حالی که تصویب لایحه مالیات ها باید موجب تقویت دلار می شد اما با انتشار خبر اذعان به دروغ گویی مشاور سابق امنیت ملی رئیس جمهور امریکا به اف بی آی و ارتباط وی با مقامات روسیه به دستور رئیس جمهور، در جریان رقابت های انتخاباتی سال گذشته، دلار مجددا تضعیف شد و طلا بخش عمده ای از افت روزهای قبل را اصلاح کرد و در آخر هفته تنها با 0.6 درصد افت به نسبت هفته قبل در 1280 دلار/اونس بسته شد.

 

فشار شیل در برابر توافق محدودیت عرضه

چهارشنبه مشخص شد ذخایر تجاری نفت خام امریکا این هفته 3.4 میلیون بشکه کاهش یافته که بیش از انتظارات بوده است. با این حال رشد تعداد دکل های نفتی شیل برای دومین هفته متوالی و رکورد تولید نفت در امریکا موجب فشار بر قیمت نفت بوده است.

قیمت نفت که در طول هفته با توجه به تردید سرمایه گذاران در موافقت روسیه با تمدید توافق محدودیت عرضه و فشار تولید شیل رو به کاهش بوده، جمعه و پس از تمدید این توافق در نشست اوپک بین کشورهای عضو و غیر عضو اوپک برای نه ماه دیگر و اضافه شدن لیبی و نیجریه به این توافق بخش عمده ای از روند نزولی هفته را اصلاح کرد.

به گفته دبیر کل اوپک در صورتی که روند صعودی قیمت ها تشدید شود بازبینی این توافق در ماه ژوئن (خرداد) امکان پذیر است.

 

فشار بر فلزات با محدودیت در ارائه تسهیلات در چین

افزایش نرخ بهره بانکی و اعمال محدودیت در اختصاص اعتبار به شرکتهای بدهکار در چین افت شاخص های سهام و نرخ کالاهای اساسی را در پی داشته است. فلزات به جز سرب و روی که از فشار در عرضه رنج می برند افت قیمت ها را تجربه کرده اند. سنگ آهن نیز در پی رشد قیمت فولاد که به دلیل اعمال محدودیت های زیست محیطی دولت چین در تولید آن می باشد، رشد قیمت ها را تجربه کرده است.

شاخص رسمی فعالیت کارخانجات چین بر خلاف انتظارات به 51.8 واحد افزایش یافته که 0.2 درصد بیشتر از رقم ماه قبل است و شاخص غیر رسمی فعالیت کارخانجات چین که توسط موسسه Caixin منتشر می شود برخلاف انتظارات افت 0.2 واحدی داشته و به 50.8 واحد رسیده است.

اختلاف دو شاخص عمدتا از جهت اختلاف در نوع شرکت های مورد ارزیابی است. شاخص رسمی عمدتا شرکت های بزرگ و شاخص موسسه Caixin شرکت های متوسط و کوچک را شامل می شوند. محدودیت ها در تامین تسهیلات و افزایش هزینه های مالی تاثیر خود را با سرعت بیشتری در شرکت های کوچک نشان می دهد و از این رو بازار کالاها از این فرآیند تاثیر منفی می گیرند.

 

هفته پیش رو

جمعه آمارهای اشتغال امریکا منتشر خواهد شد. پیش بینی شده دستمزدهای ساعتی نسبت به ماه قبل 0.3 درصد رشد داشته باشد و و 200 هزار شغل جدید در بخش غیر کشاورزی ایجاد شود. همچنین احتمالا نرخ بیکاری در رقم 4.1 درصد بدون تغییر باشد.

افزایش دستمزدها که موجب افزایش تورم خواهد بود مهمترین خبر برای سرمایه گذاران در جهت تقویت دلار خواهد بود.

شاخص های تجارت خارجی و تورم تولیدکننده و مصرف کننده چین نیز پنج شنبه و جمعه منتشر خواهد شد تا بازرهای کالایی خصوصا فلزات اساسی جهت مسیر پیش رو را انتخاب کنند.

 

 

تحلیلگر: سعید روح‌الهی  s.rouhollahi@emofid.com

 

جدول تغییرات هفتگی:

    کالا/شاخص واحد قیمت هفته%
  نفت برنت - یک ماهه ICE دلار/بشکه           63.73      -0.2
  نفت WTI - یک ماهه CME دلار/بشکه           58.36      -1.0
  سبد اوپک (نرخ پنجشنبه) دلار/بشکه           61.06      -0.1
           
  اوره گرانول - FOB خاورمیانه  دلار/تن         212.50      -4.3
  پروپان - FOB خاورمیانه دلار/تن         590.00      -1.1
           
  ذرت یک ماهه - شیکاگو سنت/بوشل         344.00      0.5
  شکر - نقد ICE  دلار/تن         329.56      -2.0
           
  مس - نقد دلار/تن      6,802.14      -2.5
  آلومینیوم - نقد دلار/تن      2,055.59      -2.6
  روی - نقد دلار/تن      3,269.90      0.1
  سرب - نقد دلار/تن      2,537.08      2.5
  نیکل - نقد دلار/تن    11,266.73      -5.9
  سنگ آهن %62 - CFR چین - یک ماهه دلار/تن           70.43      4.9
           
  یورو/دلار -         1.1896      -0.3
  دلاراسترالیا/دلار -         0.7613      -0.1
  طلا دلار/اونس      1,280.18      -0.6
  شاخص دلار (DXY) -           92.89      0.1
           
  بورس نیویورک S&P 500 -      2,642.22      1.5
  بورس لندن FTSE 100 -      7,300.49      -1.5
  بورس فرانکفورت DAX -    12,861.49      -1.5
  بورس توکیو Nikkei 225 -    22,819.03      1.2
  بورس سیدنی ASX 200 -      5,989.76      0.1
           
  بورس تهران TEDPIX -    91,152.20      2.0
  سکه طرح جدید - نقد تومان    1,381,500      -0.6
  دلار (سامانه سنا) تومان           4,122      0.3
           
    مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید   www.mofididea.com
           

 

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار جهانی تهیه شده است و جنبه توصیه برای خرید، فروش، یا نگهداری هیچ نوع دارایی خاصی را ندارد. در تهیه اطلاعات و نگارش گزارش حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی نیست و شرکت مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.

- تمامی حقوق برای شرکت مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.