دسته گزارشات

 

خلاصه: نشست روز پنج‌شنبه بانک مرکزی اروپا بازار‌های جهانی را به ‌شدت تحت‌تاثیر قرار داده است. بی‌میلی بانک مرکزی اروپا به افزایش نرخ بهره، منجر به تضعیف یورو شده که در کنار انتشار گزارش های امیدوارکننده از امریکا، موجب تقویت محسوس شاخص جهانی دلار بوده است. در حالی که تقویت دلار موجب کاهش قیمت عمده فلزات اساسی و طلا بوده، بازار انرژی تحت تاثیر ریسک های ژئوپلیتیک خاورمیانه روند صعودی داشته است.

 

شتاب رشد اقتصادی بزرگترین اقتصاد جهان

عصر جمعه وزارت بازرگانی امریکا، اولین برآورد از تولید ناخالص داخلی این کشور برای سه ماهه سوم 2017 میلادی را منتشر کرده است. براین اساس، سرعت رشد اقتصادی امریکا در فصل تابستان نسبت به مدت مشابه سال قبل 3.0 درصد بوده که بیش از برآورد کارشناسان است. رقم گزارش قبلی (فصل بهار) نیز از 2.6 به 3.1 درصد تعدیل داشته است. هزینه های مصرف کننده که بزرگترین بخش از اقتصاد امریکا را شامل می شود نیز نرخ رشد 2.2 درصدی داشته که 1.2 درصد بیشتر از نرخ رشد فصل قبل است.

undefined

گزارش های جدید از بخش مسکن در امریکا نیز منتشر شده است. تعداد فروش قولنامه ای خانه ها برای ماه سپتامبر بدون تغییر و کمتر از تخمین کارشناسان بوده است. اما تعداد فروش خانه های نوساز که 10 درصد بازار مسکن امریکا می باشد، بر خلاف پیش بینی ها با 106 هزار واحد افزایش به 667 هزار واحد رسیده است. همچنین، این بیشترین سطح از نوامبر 2007 به اینسو می باشد.

چهارشنبه آمار رشد ماهانه سفارش برای کالاهای بادوام امریکا برای ماه سپتامبر منتشر شده که این شاخص بدون احتساب بخش های پرنوسان انرژی و مواد غذایی 0.7 درصد افزایش را نشان داده که بیش از برآورد کارشناسان بوده است. این بیشترین میزان رشد از نوامبر 2016 به اینسو می باشد. همچنین، رقم این شاخص با در نظر گرفتن بخش های پر نوسان نیز از رشد 2.2 درصدی حکایت داشته که برای کارشناسان غیر منتظره بوده است.

 

تقویت اطمینان به دورنمای اقتصاد اروپا

روز چهارشنبه موسسه IFO در مونیخ آلمان نشان داد که میزان اطمینان به دورنمای رشد اقتصادی در میان مدیران بخش کسب و کار آلمان در ماه اکتبر به طور غیر منتظره ای افزایش یافته است. رقم این شاخص 116.7 واحد اعلام شده که بیشترین سطح حداقل 15 سال اخیر است.

اوایل هفته نیز تازه ترین گزارش ها از وضعیت کارخانجات اروپا برای ماه اکتبر منتشر شده که به طور غیر منتظره ای بهتر از برآورد تحلیلگران بوده است. در آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد این حوزه، رقم شاخص PMI کارخانجات 60.5 واحد اعلام شده که محدوده بیشینه نزدیک به هفت سال اخیر است. در فرانسه نیز رقم این شاخص 56.7 واحد بوده که بیشترین سطح از آوریل 2011 به اینسو است. شتاب رشد فعالیت ها در اروپا به عنوان یکی از مصرف کنندگان کالاهای اساسی برای بازار های کالایی مهم است. اروپا پس از چین بزرگترین مصرف کننده مس در دنیا است.

 

تشدید سیاست های سخت‌گیرانه حوزه یورو

مطابق تخمین کارشناسان روز پنج شنبه نشست بانک مرکزی اروپا ((ECB با رای به حفظ نرخ بهره در سطح فعلی پایان یافته است. بی‌ میلی مهمترین نهاد مالی حوزه یورو به افزایش نرخ بهره، منجر به تضعیف یورو شده است. پایین ماندن نرخ بهره و به تبع آن افزایش تورم، تضعیف یورو را در پی دارد که بازار جهانی نیز به این موضوع واکنش منفی نشان داده است. هر یورو در برابر دلار امریکا با افت 1.5 درصدی به 1.1608 دلار رسیده که کمترین سطح سه ماه و نیم اخیر است.

 با این حال، در بیانیه پایانی نشست، اعلام سیاست ‌های آتی ECB کانون توجه سرمایه گذاران بوده است. بنا به اعلام رئیس بانک مرکزی اروپا، خرید سخاوتمندانه اوراق قرضه منطقه یورو از این پس محدودتر خواهد شد. بدین ترتیب، خرید ماهانه ۶۰ میلیارد یورویی اوراق قرضه، با آغاز سال جدید میلادی نصف خواهد شد. وی همچنین از انعطاف پذیری این طرح خبر داده که به منظور بی اثر نمودن تبعات انقباضی آن در بازار جهانی در نظر گرفته شده است.

طی چند سال اخیر طرح خرید اوراق قرضه در راستای مقابله با خطرات کلی افت نرخ تورم انجام شده است. اجرای این طرح ضمن تزریق نقدینگی به اقتصاد، هزینه‌های تامین مالی را نیز کاهش داده تا سطح وام‌گیری‌ افزایش یافته و در نتیجه سرعت رشد اقتصادی افزایش یابد. اجرای این طرح موجب نزدیک شدن نرخ تورم به نرخ هدف بانک مرکزی اروپا گردیده اما تداوم آن کماکان از موضوعات چالش برانگیز است.

"ماریو دراگی" رئیس بانک مرکزی اروپا از تداوم خرید ۶۰ میلیارد یورو اوراق تا پایان ماه دسامبر سال میلادی ‌جاری خبر داده و بازه زمانی اجرای طرح کاهش ۳۰ میلیارد یورو خرید اوراق را از ابتدای سال ۲۰۱۸ تا ماه سپتامبر همین سال اعلام نموده است. این موضوع برآورد تحلیلگران از زمان افزایش نرخ بهره را به شدت تحت تاثیر قرار داده به طوریکه عمدتا تا اجرای طرح کاهش خرید اوراق در سال 2018 شانسی برای افزایش نرخ بهره ECB در نظر نگرفته اند.

 

نوسانات بازارهای کالایی

شاخص جهانی دلار DXY در پی آمار دلگرم کننده از امریکا تقویت شده به طوریکه رقم این شاخص با رشد 1.3 درصدی نزدیک مرز ۹۵ واحدی قرار گرفته که بیشترین سطح 3 ماه و نیم اخیر است. از طرفی تضعیف یورو در اواخر هفته نیز به تقویت شاخص جهانی دلار کمک نموده تا در نهایت فشار مضاعفی بر طلا وارد گردد؛ هر اونس فلز زرد با کاهش 0.5 درصدی به 1273 دلار و 27 سنت رسیده است.

عصر چهارشنبه اداره اطلاعات انرژی آمریکا حجم ذخایر تجاری نفت خام این کشور را اعلام کرده که به طور غیر منتظره ای حکایت از افزایش 0.9 میلیون بشکه ای داشته است. با این حال قیمت ها در بازار انرژی تحت اثر تنش های ژئوپلیتیک خاورمیانه رشد داشته است. صادرات نفت عراق در حال حاضر به دلیل اختلافات داخلی و ادعای استقلال اقلیم کردستان با اختلال مواجه شده و بازار نفت را در مسیر صعودی قرار داده است. تداوم کاهش تدریجی تولید نفت ونزوئلا نیز از دیگر عوامل عبور قیمت نفت برنت از مرز ۶۰ دلاری بوده است. در آنسوی اقیانوس اطلس، هر بشکه نفت خام سبک WTI نیز با رشد 4.0 درصدی به 53 دلار و 90 سنت رسیده است.

اما در سمت فلزات اساسی، تقویت شاخص جهانی دلار عامل فشار بر قیمت ها بوده است. بهای جهانی هر تن مس با افت 1.5 درصدی به زیر مرز 7000 دلاری بازگشته با این حال قیمت روی تحت تاثیر کاهش موجودی انبارها در نهایت با رشد 1.2 درصدی در 2145 دلار و 98 سنت بسته شده است.

 

مهمترین رویدادهای پیش رو

درحوزه یورو سه شنبه تازه ترین گزارش از نرخ تورم سالانه منتشر خواهد شد که انتظار می رود در سطح 1.5 درصد ثابت مانده باشد. برای سیاست گذاران بانک مرکزی اروپا انتشار گزارش جدید تورم در شرایطی که نرخ بهره حوزه یورو در نشست هفته اخیر این نهاد ثابت مانده، حائز اهمیت خواهد بود. در پنجمین سال از بازگشت آرامش نسبی به بازارهای مالی حوزه یورو، سیاست گذاران بانک مرکزی اروپا مطابق با فدرال رزرو و دیگر بانک های مرکزی مهم جهان از جمله بانک مرکزی بریتانیا، برای اجرای سیاست های سخت گیرانه آماده می گردند. در همین راستا مهمترین نهاد مالی یورو اعلام نموده که مقدار خرید اوراق قرضه خود را به نصف کاهش خواهد داد.

درآنسوی اقیانوس اطلس، نشست بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو برگزار خواهد شد که انتظار می رود تصمیم خاصی در خصوص سیاست های پولی اتخاذ نگردد. نرخ بهره فدرال رزرو از ژوئن 2017 به اینسو در سطح 1.25 درصد ثابت مانده است. اواخر هفته نیز تازه ترین گزارش ها از وضعیت بخش اشتغال در امریکا منتشر خواهد شد که برای بازارهای مالی حائز اهمیت است. انتظار می رود در ماه اکتبر 311 هزار شغل جدید در اقتصاد امریکا ایجاد شده باشد. همچنین، گزارش ها از فعالیت کارخانجات این کشور نیز چهارشنبه منتشر خواهد شد که پیش بینی ها از کاهش سرعت رشد فعالیت ها حکایت دارد.

 

تحلیلگر:   فرزین تقی وند  F.taghivand@emofid.com

 

جدول تغییرات هفتگی:

           
    کالا/شاخص واحد قیمت هفته%
  نفت برنت - یک ماهه ICE دلار/بشکه              60.44      4.7
  نفت WTI - یک ماهه CME دلار/بشکه              53.90      4.0
  سبد اوپک (نرخ پنجشنبه) دلار/بشکه              56.45      1.7
           
  اوره گرانول - FOB خاورمیانه  دلار/تن            266.50      1.9
  پروپان - FOB خاورمیانه دلار/تن            583.58      4.6
           
  ذرت یک ماهه - شیکاگو سنت/بوشل            348.60      1.3
  شکر - نقد ICE  دلار/تن            321.86      4.5
           
  مس - نقد دلار/تن          6,828.16      -1.5
  آلومینیوم - نقد دلار/تن          2,145.98      1.2
  روی - نقد دلار/تن          3,228.01      2.0
  سرب - نقد دلار/تن          2,421.34      -1.6
  نیکل - نقد دلار/تن        11,527.09      -1.4
  سنگ آهن %62 - CFR چین - یک ماهه دلار/تن              58.68      -3.2
           
  یورو/دلار -            1.1608      -1.5
  دلاراسترالیا/دلار -            0.7677      -1.8
  طلا دلار/اونس          1,273.27      -0.5
  شاخص دلار (DXY) -              94.92      1.3
           
  بورس نیویورک S&P 500 -          2,581.07      0.2
  بورس لندن FTSE 100 -          7,505.03      -0.2
  بورس فرانکفورت DAX -        13,217.54      1.7
  بورس توکیو Nikkei 225 -        22,008.45      2.6
  بورس سیدنی ASX 200 -          5,903.16      -0.1
           
  بورس تهران TEDPIX -        86,636.80      1.0
  سکه طرح جدید - نقد تومان        1,302,600      -0.6
  دلار (سامانه سنا) تومان              4,020      0.2
           
    مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید   www.mofididea.com

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار جهانی تهیه شده است و جنبه توصیه برای خرید، فروش، یا نگهداری هیچ نوع دارایی خاصی را ندارد. در تهیه اطلاعات و نگارش گزارش حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی نیست و شرکت مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.

- تمامی حقوق برای شرکت مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.