دسته گزارشات

 

خلاصه: در پی حمایت رئیس بانک مرکزی امریکا از افزایش نرخ بهره، شاخص جهانی دلار برای پنجمین بار طی شش هفته اخیر افزایش یافته است. بازار انرژی تحت تاثیر تنش های ژئوپلیتیک خاورمیانه خصوصا عراق رشد داشته اما فلزات روندهای غیر هماهنگی را طی کرده اند.

 

ادامه تقویت دلار

شاخص جهانی دلار کماکان در مسیر افزایشی قرار داشته و با رشد 0.7 درصدی به رقم 93.7 واحد رسیده که محدوده بیشینه دو ماه و نیم اخیر است. رئیس بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو ابتدای هفته امیدواری به تقویت سطح عمومی قیمت ها طی سال آینده را تقویت نموده و درنتیجه شانس افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر سال جاری میلادی را بالا برده است.

دوشنبه در امریکا شاخص منطقه ای فعالیت کارخانجات نواحی نیویورک بر خلاف پیش بینی ها افزایش قابل توجه ۵,۸ واحدی را ثبت کرده و به ۳۰.۲ واحد یعنی بیشینه هفت سال و نیم اخیر رسیده است. در این شاخص رقم صفر مرز بین رشد و افت فعالیت ها است.

موضع رئیس فدرال رزرو و خبر مثبت رشد فعالیت کارخانجات نیویورک کافی بوده تا خریداران اسکناس سبز به افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر امیدوارتر شوند و دلار در دو روز ابتدای هفته تقویت شود.

چهارشنبه رئیس فدرال رزرو فیلادلفیا از تاثیر گذاری تورم ضعیف بر رشد نرخ بهره سخن گفته و همزمان آمار نا امیدکننده ای از بخش مسکن امریکا منتشر شده است. تعداد مجوزهای ساختمانی صادر شده در ماه سپتامبر بیش از انتظارات افت داشته و به ۱,۲۲ میلیون واحد رسیده همچنین رقم این شاخص برای ماه قبل نیز با تعدیل منفی به ۱.۲۷ میلیون واحد کاهش یافته است. آمار آغاز احداث بنا نیز از کاهش ۵۰ هزار واحدی به نسبت ماه قبل و رسیدن به رقم ۱.۱۳ میلیون واحد خبر داده است.

بدین ترتیب اواخر هفته بخشی از رشد روزهای قبل شاخص دلار اصلاح شده با این حال جمعه روند رشد ارزش دلار ادامه یافته است. اعضای جمهوری خواه مجلس سنای امریکا پنج شنبه با طرح اصلاح مالیات برای سال ۲۰۱۸ موافقت کرده اند.

همچنین جمعه مشخص شد، فروش خانه های موجود در امریکا که ۹۰ درصد از معاملات بخش مسکن را شامل می شود در ماه سپتامبر برخلاف انتظارات ۴۰ هزار مورد افزایش یافته و به ۵,۳۹ میلیون معامله رسیده است.

بحران استقلال کاتالونیا از اسپانیا، نگرانی از به نتیجه نرسیدن مذاکرات BREXIT و تصمیم بانک مرکزی استرالیا در پایین نگه داشتن نرخ بهره که به اعتقاد اعضای بانک مرکزی این کشور به رونق اقتصادی کمک می کند، موجب تضعیف یورو، پوند و دلار استرالیا بوده که از جمله دیگر عوامل تقویت دلار است. با تقویت دلار، فلز زرد افت قیمت را تجربه کرده و به ۱۲۸۰ دلار/اونس رسیده است.

 

درگیری در عراق و افزایش تولید شل

در بازار انرژی قیمت نفت خام در تمام روزهای هفته به جز روز پنج شنبه افزایش یافته است. با این حال اصلاح روز پنج شنبه به اندازه ای بوده که در پایان هفته افزایش قیمت نفت بیش از یک درصد نبوده است.

اقدامات نظامی در ناحیه کردستان عراق و کاهش صادرات نفت از این منطقه، کاهش بیش از انتظار موجودی نفت خام امریکا همراه با کاهش تعداد چاه های نفت این کشور و اعلام خبرهایی مبنی بر تمایل اوپک به تمدید توافق محدودیت عرضه به مدت نه ماه دیگر از جمله عوامل تقویت قیمت نفت در طول هفته بوده است.

اما افزایش تولید نفت شل در امریکا و افزایش بیش از ۹۰۰ هزار بشکه ای ذخایر بنزین این کشور که کاهش مصرف نفت را در پی خواهد داشت، در کنار ارسال خبرهایی از کاهش تنش ها در کردستان عراق در روز پنج شنبه موجب افت قیمت نفت در این روز بوده است.

 

اخبار گوناگون از چین

تورم سالانه مصرف کنندگان چینی مطابق انتظارات به نسبت ماه قبل ۰,۲ درصد افت داشته و به ۱.۶ درصد رسیده است. این در حالی است که تورم بخش تولید برای دومین ماه متوالی افزایش یافته و با ۰.۶ درصد رشد به ۶.۹ درصد رسیده است.

رشد تورم تولیدکننده چین عامل رشد قیمت عمده فلزات در روز دوشنبه بوده است. اما بعد از آن موجودی انبارهای LME در اکثر فلزات افزایش یافته و قیمت ها را عمدتا با کاهش مواجه کرده است.

چهارشنبه مشخص شد رشد اقتصادی چین برای فصل تابستان مطابق برآورد کارشناسان 6.8 درصد بوده که افت ۰,۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است. از طرفی رشد سرمایه گذاری ها ۷.۵ درصد بوده که ۰.۳ درصد کمتر از رقم ماه قبل و ۰.۲ درصد کمتر از رقم پیش بینی می باشد. با این وجود رشد تولیدات صنعتی این کشور به ۶.۶ درصد رسیده و بیشتر از پیش بینی ها افزایش یافته است.

نشست سالیانه حزب کمونیست چین نیز چهارشنبه برگزار شده، رئیس‌جمهور این کشور در سخنرانی خود در کنگره حزب کمونیست اعلام کرد اصلاحات مالی تشدید و نرخ بهره و نرخ ارز آزاد (شناور) خواهند شد.

 

هفته پیش رو

جمعه رشد اقتصادی بزرگترین اقتصاد دنیا (امریکا) برای سه ماهه سوم سال 2017 میلادی (تابستان) اعلام خواهد شد. پیش بینی شده تولید ناخالص داخلی امریکا در فصل تابستان ۲,۷ درصد رشد کرده باشد که ۰.۴ درصد کمتر از فصل قبل است.

آمار فروش خانه های جدید و سفارشات کالاهای بادوام امریکا چهارشنبه و رشد فروش قولنامه ای خانه ها در این کشور پنج شنبه مشخص می شوند.

پنج شنبه بانک مرکزی اروپا نرخ بهره در این اتحادیه پولی را مشخص خواهد کرد که احتمالا در رقم صفر درصد بدون تغییر حفظ خواهد شد.

سه شنبه شاخص فعالیت کارخانجات فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا اعلام خواهد شد که می تواند بر ارزش یورو و قیمت کالاها از جمله فلزات تاثیر گذار باشد.

 

 

تحلیلگر: سعید روح‌الهی  s.rouhollahi@emofid.com

 

جدول تغییرات هفتگی:

    کالا/شاخص واحد قیمت هفته%
  نفت برنت - یک ماهه ICE دلار/بشکه           57.75      1.0
  نفت WTI - یک ماهه CME دلار/بشکه           51.84      0.8
  سبد اوپک (نرخ پنجشنبه) دلار/بشکه           55.52      2.0
           
  اوره گرانول - FOB خاورمیانه  دلار/تن         261.50      4.2
  پروپان - FOB خاورمیانه دلار/تن         558.03      -0.2
           
  ذرت یک ماهه - شیکاگو سنت/بوشل         344.00      -2.4
  شکر - نقد ICE  دلار/تن         308.00      -2.8
           
  مس - نقد دلار/تن      6,932.22      1.3
  آلومینیوم - نقد دلار/تن      2,121.07      0.5
  روی - نقد دلار/تن      3,165.62      -4.4
  سرب - نقد دلار/تن      2,461.46      -2.5
  نیکل - نقد دلار/تن    11,691.78      0.5
  سنگ آهن %62 - CFR چین - یک ماهه دلار/تن           60.61      -3.6
           
  یورو/دلار -         1.1784      -0.3
  دلاراسترالیا/دلار -         0.7817      -0.9
  طلا دلار/اونس      1,280.14      -1.8
  شاخص دلار (DXY) -           93.70      0.7
           
  بورس نیویورک S&P 500 -      2,575.21      0.9
  بورس لندن FTSE 100 -      7,523.23      -0.2
  بورس فرانکفورت DAX -    12,991.28      0.0
  بورس توکیو Nikkei 225 -    21,457.64      1.4
  بورس سیدنی ASX 200 -      5,906.99      1.6
           
  بورس تهران TEDPIX -    85,768.00      1.2
  سکه طرح جدید - نقد تومان    1,310,300      -0.7
  دلار (سامانه سنا) تومان           4,011      0.1
           
    مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید   www.mofididea.com
           

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار جهانی تهیه شده است و جنبه توصیه برای خرید، فروش، یا نگهداری هیچ نوع دارایی خاصی را ندارد. در تهیه اطلاعات و نگارش گزارش حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی نیست و شرکت مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.

- تمامی حقوق برای شرکت مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.