دسته گزارشات

 

خلاصه:  بازارهای مالی عمدتا تحت تاثیر گزارش بخش اشتغال روزهای پایانی هفته از امریکا قرار داشته اند. اجرای برنامه اصلاحات مالیاتی ترامپ در کنار کاهش سطح ریسک، تقویت دلار و کاهش تقاضا برای فلز زرد را در پی داشته است. تقویت شاخص جهانی دلار به همین ترتیب کاهش قیمت فلزات اساسی و طلای سیاه (نفت) را نیز در پی داشته است.

 

کاهش دستمزدها درکنار افزایش فرصت های شغلی در امریکا

گزارش وزارت کار امریکا در روز جمعه نشان داد که اقتصاد این کشور در ماه نوامبر 2017 میلادی 228 هزار شغل جدید ایجاد کرده که به طور غیر منتظره ای 30 هزار واحد بیشتر از برآورد کارشناسان است. آمار مربوط به ماه قبل نیز مورد بازنگری قرار گرفته و از 261 به 244 هزار شغل کاهش داشته است. در عین حال، نرخ بیکاری برای دومین ماه پیاپی در محدوده 4.1 درصد ثابت مانده که کمترین سطح بیش از 16 سال اخیر است. اما متوسط دستمزد ساعتی کمتر از پیش بینی ها و تنها 0.2 درصد رشد داشته است. آمار ماه گذشته نیز مورد بازنگری قرار گرفته و از صفر به منفی 0.1 درصد تغییر یافته است.

به باور برخی کارشناسان، بازار کار امریکا به وضعیت اشتغال کامل رسیده و در چنین شرایطی سرعت ایجاد مشاغل اهمیت کمتری به نسبت گزارش هایی همچون رشد دستمزد ها دارد. مدیران کسب و کارها در وضعیت اشتغال کامل به منظور حفظ نیروی کار خود اقدام به افزایش دستمزد ها می نمایند که این موضوع به تنهایی می تواند از افزایش فشارهای تورمی در آینده حکایت داشته باشد و سیاست گذاران بانک مرکزی امریکا (فدرال رزرو) در ارتباط با افزایش نرخ بهره را مصمم تر سازد.

آخرین نشست فدرال رزرو طی سال 2017 میلادی هفته آتی چهارشنبه برگزار می گردد که اهمیت گزارش های اقتصادی اخیر امریکا را دو چندان می سازد. در حال حاضر نرخ بهره فدرال رزرو در محدوده 1.00 تا 1.25 درصدی است که احتمال افزایش 0.25 درصدی آن در نشست پیش رو به 90.2 درصد افزایش یافته است. افزایش نرخ بهره در کنار توجه سرمایه گذاران به بیانیه پایانی نشست که امکان گمانه زنی ها در خصوص تداوم سیاست های انقباضی را فراهم می سازد، می تواند به تقویت شاخص جهانی دلار و در پی آن فشار بر قیمت کالاها خصوصا فلزات اساسی منجر گردد.

 

عقب نشینی فلز زرد با تقویت شاخص دلار

در نخستین واکنش ها به گزارش وزارت کار امریکا دلار تقویت شده و در نتیجه قیمت جهانی طلا افت داشته است. اتخاذ سیاست های جدید در خصوص اجرای اصلاحات مالیاتی ترامپ نیز از عوامل مهم تقویت شاخص جهانی دلار بوده است. شاخص دلار (DXY) که برابری دلار امریکا در برابر شش ارز معتبر جهانی را نشان  می دهد، با رشد 1.1 درصدی به 93.90 واحد رسیده که بیشترین سطح دو هفته اخیر است. این موضوع کاهش تقاضا برای فلز زرد را در پی داشته به طوریکه هر اونس طلا در پایان دادوستد ها با افت قابل توجه 2.7 درصدی به 1245 دلار و 64 سنت رسیده که کمترین سطح چهار ماه اخیر است. بهای فلز زرد طی یک ماه گذشته بیش از 18 دلار افت داشته تا بخش کوچکی از رشد نزدیک به 83 دلاری آن در یک سال اخیر را اصلاح کرده باشد. به هر نحو، عمده کارشناسان بر این باورند که این روند ادامه داشته به طوری که حداقل طی دو هفته آتی قیمت طلا روند نزولی خواهد داشت.

 

فشار امریکایی بر بازار نفت

در بازار انرژی قیمت ها افت نامحسوسی داشته اند. هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با افت 0.5 درصدی به 63 دلار و 40 سنت رسیده است. در آمریکا قیمت ها با سرعت بیشتری افت داشته اند به طوری که قیمت هر بشکه نفت خام WTI با 1.7 درصد کاهش به 57 دلار و 36 سنت رسیده است. علیرغم توافق اوپک و غیراوپک بر سر کاهش سطح تولید، تقویت شاخص جهانی دلار و چشم انداز تداوم این روند افزایشی، موجب کاهش قیمت ها در بازار انرژی بوده است. عصر چهارشنبه گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از کاهش 5.6 میلیون بشکه ای سطح ذخایر تجاری این کشور طی هفته حکایت داشته که هر چند بیش از پیش بینی کارشناسان بوده اما به نظر می رسد بازار نفت دلایل کاهش قیمت را جدی تر انگاشته است. با این حال، توافق اوپک و متحدانش به ویژه روسیه برای کاهش تولید نفت موجب تقویت کلی بازار نفت طی هفته های اخیر شده است، به طوری که قیمت نفت در بازه زمانی ژوئن تا اکتبر با رشد قابل توجه 40 درصدی همراه بوده است.

 

سایه تقویت شاخص جهانی دلار بر قیمت فلزات اساسی

نگرانی سرمایه گذاران از تقویت شاخص جهانی دلار در کنار افزایش موجودی ذخایر برخی فلزات موجب کاهش قیمت ها شده است. قیمت فلز سرخ یعنی مس با افت محسوس 3.9 درصدی به 6536 دلار و 49 سنت رسیده که کمینه نزدیک به سه ماه اخیر است. طی شش ماه گذشته قیمت این فلز روند رشدی محسوسی داشته به طوری که بالای مرز 7000 دلاری نیز دادوستد شده است، به هر نحو طی ماه نوامبر قیمت فلز سرخ افت بیش از 8 درصدی را نشان می دهد. به عقیده برخی کارشناسان کماکان دلایل تغییر روند وجود دارد که کاهش قابل توجه موجودی انبارهای لندن و اثرپذیری کمتر در مقایسه با سایر فلزات از شاخص جهانی دلار از عوامل اصلی آن عنوان شده است.

رئیس جمهور امریکا با اتخاذ سیاست‌ های مالیاتی جدید شرایط را برای بازارهای کالایی تغییر داده است. جمعه هفته گذشته سنای امریکا این طرح را تصویب نمود و به این ترتیب قرار است دولت امریکا میزان مالیات دریافتی از اقشار مختلف را کاهش داده و فشار را از دوش تولیدکنندگان امریکایی بردارد. برخی منتقدان این طرح معتقدند این سیاست قطعا به تقویت کسری بودجه این کشور منجر خواهد شد. به عقیده آنها اقشار خر‌ده‌فروش و بنگاه‌ های کوچک در برابر این سیاست آسیب زیادی خواهند دید و طرح ترامپ به این شکل زیان‌های زیادی را به اقتصاد امریکا وارد خواهد کرد. در آنسو برخی از کارشناسان انتظار افزایش نرخ بهره و تقویت شاخص جهانی دلار را دارند که به نفع بازارهای کالایی نخواهد بود.

همچنین، فلز روی با افت شدید 5.2 درصدی بیشترین افت را داشته و به مرز 3000 دلاری نزدیک شده است. برخی از کارشناسان معتقدند این قیمت برای فلز روی کف قیمتی مهمی به شمار می رود که امکان برگشت روند نزول برای آن وجود خواهد داشت با این حال از دست رفتن آن می تواند قیمت های پایین تری را برای این فلز  مهم صنعتی همراه داشته باشد.

سنگ آهن نیز کماکان تحت تاثیر مازاد عرضه در بنادر چین قرار داشته به طوریکه بهای هر تن CFR چین تحویل یک ماهه با افت 3.7 درصدی به 67 دلار و 80 سنت رسیده است.

 

کاهش سطح عمومی قیمت ها در بزرگترین اقتصاد آسیا

شنبه تازه ترین برآورد از نرخ سالانه تورم دومین اقتصاد برتر جهان یعنی چین در ماه نوامبر منتشر شده که کمتر از انتظارات کارشناسان بوده است. بدین ترتیب، شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در حالی 1.7 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته که در مقایسه با نرخ 1.9 درصدی ماه قبل از سرعت کمتری برخوردار بوده است. در عین حال، نرخ تورم در سمت تولید کننده مطابق تخمین تحلیلگران افت داشته و به 5.8 درصد در ماه نوامبر رسیده است.

از نظر برخی کارشناسان گزارش منتشر شده را می توان نشانه ای از تداوم سایه نگرانی های اقتصادی علیرغم برخی گزارش های دلگرم کننده بر اقتصاد چین تلقی نمود. اما با بررسی جزئیات این گزارش مشاهده می شود افت بیشتر این شاخص عمدتا تحت تاثیر بخش های پر نوسان همچون مواد غذایی است. به طوری که افت محسوس قیمت ها در بخش مواد غذایی عمده ترین تاثیر را بر کاهش سرعت رشد تورم داشته است. بدون در نظر گرفتن بخش های پرنوسان مواد غذایی و انرژی سرعت رشد قیمت ها از نرخ 2.3 درصدی حکایت داشته که نسبت به ماه قبل پایدار بوده است.

 

افزایش کسری تراز تجاری در امریکا

گزارش مرکز آمار امریکا نشان داده که کسری تراز تجاری این کشور در ماه اکتبر بیش از انتظارات افزایش یافته و به 48.7 میلیارد دلار رسیده است. صادرات طی این ماه با 0.1 میلیارد دلار کاهش به 195 میلیارد دلار رسیده و در آن سو، واردات با رشد 3.8 میلیارد دلاری تا 244.6 میلیارد دلار افزایش یافته است. ضعف تقاضا در خارج از مرزها در کنار قوی بودن نسبی دلار که موجب تضعیف قدرت رقابت کالای امریکایی شده کاهش صادرات را به دنبال داشته است. در مقابل با توجه به تضعیف یوآن و ارزانتر شدن کالای چینی برای مصرف کنندگان امریکایی، واردات از چین افزایش یافته است. طی یکسال اخیر کسری تراز تجاری امریکا 15 درصد افزایش داشته است.

 

مهمترین رویدادهای هفته پیش رو

در مهمترین رویدادهای هفته، بازارهای مالی جهان چهارشنبه در انتظار نشست بانک مرکزی امریکا (فدرال رزرو) خواهند بود. آخرین نشست بانک مرکزی امریکا هفته جاری چهارشنبه برگزار خواهد شد که کانون توجه سرمایه گذاران قرار دارد. بیانیه پایانی نشست پس از پایان جلسه توسط رئیس فدرال رزرو منتشر خواهد شد که لحن آن می تواند چشم انداز سیاست های پولی را برای کارشناسان روشن تر سازد.

همچنین سه شنبه در امریکا شاخص قیمت تولید کننده منتشر خواهد شد که انتظار می رود در سطح 0.4 درصد پایدار مانده باشد. در دیگر گزارش ها شاخص خرده فروشی پنج شنبه منتشر خواهد شد که انتظار می رود کمی سرعت رشد آن افزایش داشته باشد.

در چین، شاخص تولیدات صنعتی بامداد پنج شنبه منتشر خواهد شد که کارشناسان انتظار دارند رقم آن در سطح 6.2 درصد پایدار باشد.

 

تحلیلگر:   فرزین تقی وند  F.taghivand@emofid.com

 

جدول تغییرات هفتگی:

 

    کالا/شاخص واحد قیمت هفته%
  نفت برنت - یک ماهه ICE دلار/بشکه              63.86      2.0
  نفت WTI - یک ماهه CME دلار/بشکه              58.95      4.1
  سبد اوپک (نرخ پنجشنبه) دلار/بشکه              61.14      1.9
           
  اوره گرانول - FOB خاورمیانه  دلار/تن            222.00      -7.4
  پروپان - FOB خاورمیانه دلار/تن            596.76      1.0
           
  ذرت یک ماهه - شیکاگو سنت/بوشل            342.20      -0.2
  شکر - نقد ICE  دلار/تن            336.16      -0.6
           
  مس - نقد دلار/تن          6,975.87      3.6
  آلومینیوم - نقد دلار/تن          2,110.93      1.1
  روی - نقد دلار/تن          3,265.93      1.2
  سرب - نقد دلار/تن          2,474.91      2.0
  نیکل - نقد دلار/تن        11,973.31      4.1
  سنگ آهن %62 - CFR چین - یک ماهه دلار/تن              67.12      8.8
           
  یورو/دلار -            1.1933      1.2
  دلاراسترالیا/دلار -            0.7617      0.7
  طلا دلار/اونس          1,287.82      -0.4
  شاخص دلار (DXY) -              92.78      -0.9
           
  بورس نیویورک S&P 500 -          2,602.42      0.9
  بورس لندن FTSE 100 -          7,409.64      0.4
  بورس فرانکفورت DAX -        13,059.84      0.5
  بورس توکیو Nikkei 225 -        22,550.85      0.7
  بورس سیدنی ASX 200 -          5,982.55      0.4
           
  بورس تهران TEDPIX -        89,338.10      1.5
  سکه طرح جدید - نقد تومان        1,390,300      0.1
  دلار (سامانه سنا) تومان              4,108      0.5
           
    مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید   www.mofididea.com
           

- تمامی حقوق برای شرکت مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار جهانی تهیه شده است و جنبه توصیه برای خرید، فروش، یا نگهداری هیچ نوع دارایی خاصی را ندارد. در تهیه اطلاعات و نگارش گزارش حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی نیست و شرکت مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.