دسته گزارشات

 

خلاصه: در مهمترین رویدادهای هفته چهارشنبه در نشست بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو به حفظ نرخ بهره رای داده شده و تعیین رئیس جدید مهمترین نهاد مالی دنیا یعنی فدرال رزرو در کانون توجه بازارهای مالی قرار گرفته است. از طرف دیگر تازه ترین گزارش ها از فعالیت کارخانجات در امریکا و چین منتشر شده و در اروپا نرخ تورم سالانه با کاهش همراه بوده که موجب تضعیف یورو شده است.

 

حفظ نرخ بهره در نشست بانک مرکزی امریکا

چهارشنبه شب نشست بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو، با رای به حفظ نرخ بهره در محدوده قبلی به پایان رسیده است. از ابتدای سال میلادی 2017 اعضای کمیته بازار آزاد تنها دو بار رای به افزایش نرخ بهره داده اند و از ماه می به اینسو نرخ بهره در سطح 1.25 درصد ثابت بوده است.

پس از پایان نشست "جانت یلن" رئیس فدرال رزرو اعلام نموده نگرانی ها در خصوص سطح عمومی قیمت ها کماکان وجود دارد هرچند که بازار کار علیرغم اختلالات پیش آمده از طوفان های پیاپی شرایط مد نظر سیاست گذاران را دارا می باشد. گفتنی است در شرایط فعلی، برآوردها از زمان افزایش نرخ بهره، تحت تاثیر تعیین رئیس جدید فدرال رزرو قرار گرفته است.

نرخ بهره فدرال رزرو طی حدود 7 سال در محدوده صفر قرار داشته که پس از روی کار آمدن خانم یلن به عنوان رئیس فدرال رزرو، چهار بار افزایش یافته و قرار است تا پایان امسال نیز حداقل یک بار دیگر اضافه گردد.

 

سایه انتخاب رئیس جدید فدرال رزرو بر بازارهای مالی

نتایج نشست اخیر فدرال رزرو تنها کمی پیش از اعلام گزینه مد نظر برای ریاست این نهاد مهم مالی منتشر شده است. دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا، با خودداری از تمدید ریاست خانم یلن بر فدرال رزرو، "جروم پاول" از مقامات ارشد فعلی فدرال رزرو را به عنوان جانشین وی معرفی کرده است. جروم پاول در 5 سال گذشته در کنار خانم یلن مشغول به کار بوده و از حامیان اصلی وی در ارتباط با چشم انداز آتی سیاست های پولی بوده است. از طرفی وی مشابه خانم یلن همواره در خصوص نرخ تورم ابراز نگرانی و اتخاذ احتیاط بیشتر را توصیه می کرده است. از این رو سرمایه گذاران انتخاب وی را به معنای تداوم رویکرد محتاطانه فعلی مهمترین بانک مرکزی دنیا یعنی فدرال رزرو در خصوص اجرای سیاست های پولی دانسته اند.

دوران ریاست چهار ساله خانم یلن بر فدرال رزرو در اوایل فوریه 2018 (حدود سه ماه دیگر) به اتمام می رسد. وی اولین رئیس بانک مرکزی آمریکاست که از سال 1979 به اینسو تنها برای یک دوره در این سمت بوده است. عمده روسای قبلی برای چهار سال دوم در سمت خود ابقا شده اند. بدین ترتیب آقای پاول با رای احتمالی سنا به عنوان فردی میانه رو در ارتباط با سیاست های انبساطی و انقباظی شانزدهمین رئیس فدرال رزرو خواهد بود. انتخابی که از نظر برخی کارشناسان عمدتا سیاسی و حزبی است تا رویکردی جدید در سیاست های آتی فدرال رزو. بدین ترتیب، ریاست آقای پاول جمهوری خواه تفاوت چندانی در آینده اقتصادی امریکا نخواهد داشت در این راستا، بازارهای مالی نیز نسبت به اعلام رسمی این خبر تغییر محسوسی نداشته اند.

 

رفتار متفاوت کارخانجات در دو اقتصاد برتر جهان

عصر چهارشنبه گزارش موسسه ISM از وضعیت کارخانجات بزرگترین اقتصاد جهان یعنی امریکا حاکی از افت محسوس سرعت رشد فعالیت ها بوده و بر اساس این گزارش، شاخص PMI برای ماه اکتبر از 60.8 به 58.7 واحد کاهش یافته که بیش از پیش بینی کارشناسان است. در شاخص  PMI عدد 50 مرز بین رشد و کاهش فعالیت هاست.

اما در آنسو، بامداد همان روز گزارش موسسه Caixin از شاخص فعالیت کارخانجات دومین اقتصاد برتر دنیا یعنی چین از ثبات فعالیت کارخانجات حکایت داشته و رقم این شاخص مطابق تخمین کارشناسان بوده است. براین اساس، این شاخص در رقم 51.0 برای ماه اکتبر ثابت بوده که به معنای تداوم رونق کارخانجات بزرگترین مصرف کننده مواد خام دنیا است. بدین ترتیب، برای پنجمین ماه متوالی رقم این شاخص بالای مرز 50 واحدی قرار گرفته است.

 

افت سطح عمومی قیمت ها در حوزه یورو

سه شنبه نخستین برآورد از نرخ تورم سالانه حوزه یورو در ماه اکتبر منتشر شده که کمتر از پیش بینی کارشناسان بوده است. براین اساس نرخ تورم 1.4 درصد اعلام شده که 0.1 درصد پایین تر از برآوردها بوده است. این نرخ بدون در نظر گرفتن بخش های پرنوسان مواد غذایی و انرژی کمتر از انتظارات 0.9 درصد اعلام شده که 0.2 درصد پایین تر از پیش بینی ها بوده است.

کاهش محدود نرخ تورم در شرایطی صورت می پذیرد که از ژوئن 2016 به اینسو نرخ تورم اروپا در محدوده مثبت قرار گرفته و از روند صعودی برخوردار بوده است. این موضوع در سایه اقدام بانک مرکزی اروپا در خصوص اعمال سیاست های پولی حمایتی از جمله بازخرید ماهانه اوراق قرضه دولتی و بخش خصوصی بوده که موجب تقویت سطح عمومی قیمت ها بوده است.  

 

فرصت های شغلی کمتر از انتظار در امریکا

گزارش وزارت کار امریکا در روز جمعه نشان داد که اقتصاد این کشور در ماه اکتبر 2017 میلادی تنها 261 هزار شغل جدید (بدون احتساب بخش کشاورزی) ایجاد کرده که به طور غیر منتظره ای 51 هزار واحد پایین تر از برآورد کارشناسان است. آمار مربوط به ماه قبل نیز مورد بازنگری قرار گرفته و از افت 33 به رشد 18 هزار شغلی اصلاح شده است. با این حال، نرخ بیکاری از 4.2 به 4.1 درصد رسیده که کمترین سطح 16 سال اخیر است. متوسط رشد دستمزد ساعتی کمتر از پیش بینی ها بوده و نسبت به ماه قبل تغییری نیافته است.

undefined

به باور برخی کارشناسان، بازار کار امریکا به وضعیت اشتغال کامل رسیده و در چنین شرایطی سرعت رشد دستمزدها از اهمیتی مضاعف برخوردار است. مدیران کسب و کارها در وضعیت اشتغال کامل به منظور حفظ نیروی کار خود اقدام به افزایش دستمزد ها می نمایند که این موضوع به تنهایی می تواند از افزایش فشارهای تورمی در آینده حکایت داشته باشد و سیاست گذاران بانک مرکزی امریکا (فدرال رزرو) در ارتباط با افزایش نرخ بهره را مصمم تر سازد.

 

عقب نشینی فلز زرد در پی افزایش ریسک پذیری

شاخص جهانی دلار (DXY) که برابری دلار امریکا در برابر شش ارز معتبر جهانی را نشان  می دهد، اواخر هفته کمی رشد داشته به طوری که افت ابتدای هفته جبران شده است. در نهایت DXY بدون تغییر نسبت به هفته گذشته در رقم 94.941 واحد باقی مانده که محدوده بیشینه سه و نیم ماه اخیر است. انتخاب پاول و گمانه زنی در خصوص تداوم رویکرد فعلی فدرال رزرو، ریسک پذیری سرمایه گذاران را کاهش داده به طوری که تقاضا برای فلز زرد کاهش داشته است. به این ترتیب هر اونس طلا در پایان دادوستدها با افت 0.3 درصدی به 1269 دلار و 54 سنت رسیده است.

 

نوسان امریکایی بر بازار نفت

در بازار انرژی قیمت ها رشد محسوسی داشته است. تازه ترین گزارش ها از رشد تقاضای جهانی حکایت داشته که در کنار انتظارات برای تمدید توافق کاهش تولید کشورهای عضو و غیرعضو اوپک قیمت ها را با افزایش همراه ساخته است. در اروپا، هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با رشد 2.7 درصدی بالای مرز 60 دلاری تثبیت شده است.

در آنسوی اقیانوس اطلس، اعلام کاهش تعداد دکل های نفت در امریکا قیمت نفت خام WTI را به بیشینه دو سال اخیر رسانده است. بدین ترتیب بهای هر بشکه نفت خام WTI  با 3.2 درصد افزایش به 53 دلار و 90 سنت رسیده است. مطابق گزارش بیکر هیوز، تعداد دکل‌ های حفاری در هفته منتهی به سوم نوامبر به ۷۲۹ حلقه کاهش یافته که پایین‌ ترین سطح از ماه می به اینسو است. طی 9 هفته اخیر این هشتمین بار است که تعداد دکل ها با کاهش مواجه می شود و عامل محرک قیمت هاست. چرا که رشد تولید نفت در امریکا را همزمان با رشد قیمت نفت و کاهش عرضه اوپک، مهار می کند. افزایش فاصله قیمتی نفت برنت و نفت خام امریکا به بیش از ۶ دلار بر بشکه از عواملی است که موجب تحریک صادرات نفت این کشور شده و به رشد تولید در امریکا کمک می کند.

 

تداوم افزایش قیمت فلزات اساسی

بازار فلزات اساسی افزایشی بوده است. با این حال، کاهش قیمت ها در اواخر هفته کمی از رشد قیمت ابتدای هفته را تعدیل کرده است. قیمت هر تن مس با رشد 0.7 درصدی به 6877 دلار و 10 سنت رسیده است.

سنگ آهن تحت تاثیر کاهش موجودی در بنادر چین با رشد همراه بوده است. بهای هر تن سنگ آهن CFR چین تحویل یک ماهه با جهش 1.7 درصدی به 59 دلار و 68 سنت رسیده است. افزایش قیمت ماده اولیه تولید فولاد یعنی سنگ آهن موجب افزایش قیمت محصولات فولادی می گردد. از سویی گمانه زنی ها در خصوص تعطیلی بخشی از فولادسازان آلوده کننده هوا عامل مهمی برای تقویت قیمت فولاد بوده که با توجه به همبستگی مثبت با سنگ آهن به حفظ سطح بالای قیمت ها کمک نموده است.

 

مهمترین رویدادهای هفته پیش رو

تازه ترین گزارش از تجارت خارجی دومین اقتصاد برتر دنیا یعنی چین چهارشنبه منتشر می شود که احتمالا حکایت از افزایش مازاد تجاری این کشور خواهد داشت. گزارش نرخ تورم سالانه چین نیز بامداد پنج شنبه منتشر خواهد شد که احتمالا از افزایش سرعت رشد قیمت ها حکایت خواهد داشت. در امریکا گزارش میزان اعتماد به فضای اقتصادی آتی توسط دانشگاه میشیگان عصر جمعه منتشر خواهد شد و احتمالا از بهبود شرایط خبر خواهد داد.

 

 

تحلیلگر:   فرزین تقی وند  F.taghivand@emofid.com

 

جدول تغییرات هفتگی:

    کالا/شاخص واحد قیمت هفته%
  نفت برنت - یک ماهه ICE دلار/بشکه              62.07      2.7
  نفت WTI - یک ماهه CME دلار/بشکه              55.64      3.2
  سبد اوپک (نرخ پنجشنبه) دلار/بشکه              58.49      3.6
           
  اوره گرانول - FOB خاورمیانه  دلار/تن            262.00      -1.7
  پروپان - FOB خاورمیانه دلار/تن            581.39      -0.4
           
  ذرت یک ماهه - شیکاگو سنت/بوشل            348.20      -0.1
  شکر - نقد ICE  دلار/تن            316.36      -1.7
           
  مس - نقد دلار/تن          6,877.10      0.7
  آلومینیوم - نقد دلار/تن          2,172.66      1.2
  روی - نقد دلار/تن          3,264.39      1.1
  سرب - نقد دلار/تن          2,455.73      1.4
  نیکل - نقد دلار/تن        12,661.59      9.8
  سنگ آهن %62 - CFR چین - یک ماهه دلار/تن              59.68      1.7
           
-   یورو/دلار -            1.1608      0.0
  دلاراسترالیا/دلار -            0.7650      -0.4
  طلا دلار/اونس          1,269.54      -0.3
  شاخص دلار (DXY) -              94.94      0.0
           
  بورس نیویورک S&P 500 -          2,587.84      0.3
  بورس لندن FTSE 100 -          7,560.35      0.7
  بورس فرانکفورت DAX -        13,478.86      2.0
  بورس توکیو Nikkei 225 -        22,539.12      2.4
  بورس سیدنی ASX 200 -          5,959.88      1.0
           
  بورس تهران TEDPIX -        87,844.90      1.4
  سکه طرح جدید - نقد تومان        1,317,000      1.1
  دلار (سامانه سنا) تومان              4,044      0.6
           
    مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید   www.mofididea.com

- تمامی حقوق برای شرکت مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار جهانی تهیه شده است و جنبه توصیه برای خرید، فروش، یا نگهداری هیچ نوع دارایی خاصی را ندارد. در تهیه اطلاعات و نگارش گزارش حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی نیست و شرکت مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.