دسته گزارشات

 

خلاصه: این هفته دلار تضعیف شده و با تضعیف دلار طلا، فلزات و نفت خام رشد قیمت ها را ثبت کرده اند. محدودیت های تولید فلزات در چین و اعتصاب در بخش نفت نیجریه از جمله دلایل دیگر افزایش قیمت های نفت و فلزات بوده است.

 

تردید در تصویب طرح کاهش مالیات ها در امریکا

در طول هفته شاخص دلار روند کاهشی داشته و تنها در روز جمعه اندکی رشد را ثبت کرده تا نهایتا با 0.6 درصد افت به 93.35 واحد برسد. در حالی که بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو در هفته گذشته اقدام به افزایش نرخ بهره این کشور برای سومین بار طی سال جاری کرد اما وجود تردیدهایی در خصوص روند رشد نرخ تورم، رشد اقتصادی و ادامه روند افزایش نرخ بهره در سال آینده با سرعت مورد انتظار بازار در کنار سیاست های دیگر بانک های مرکزی جهان که در جهت کاهش سیاست های حمایتی پیش می روند موجب شده تا دلار در این هفته روند کاهشی در پیش گیرد.

فعالین بازارهای مالی کاهش سیاست های حمایتی در عمده بانک های مرکزی دنیا را موجب تقویت سایر ارزها و کند شدن روند تقویت دلار می دانند، از طرف دیگر سرمایه گذاران طی هفته عمدتا درباره وضعیت طرح مالیاتی دولت امریکا نگران بوده اند.

در ابتدای هفته برخی سناتورهای ارشد جمهوریخواه حمایت خود از طرح مالیاتی پیشنهادی رئیس جمهور امریکا را پس گرفتند و تایید نهایی این طرح با تردیدهایی مواجه شد با این حال طرح کاهش مالیات ها در مجلس سنا رای آورد و جمعه توسط رئیس جمهور ترامپ امضا شد تا به قانون تبدیل شود.

از سمت گزارش های اقتصادی امریکا نیز گزارش های هم جهتی منتشر نشده گزارش ها از رشد اقتصادی و سفارش کالاهای بادوام که وزن سنگین تری در برآورد روند تغییر نرخ بهره دارند نا امید کننده اما گزارش ها از بخش مسکن امیدوارکننده بوده اند.

پنج شنبه آخرین برآورد از رشد تولید ناخالص داخلی (نرخ رشد اقتصادی) امریکا در فصل تابستان منتشر شده و رقم 3.2 درصد را نشان داده که 0.1 درصد کمتر از برآوردهای قبلی و پیش بینی کارشناسان بوده است. همچنین جمعه مشخص شده سفارش کالاهای بادوام بدون در نظر گرفتن بخش های پرنوسان درحالی که پیش بینی شده بود 0.5 درصد رشد ماهانه داشته باشد، بر خلاف انتظارات 0.1 درصد افت داشته است.

سه شنبه مشخص شد تعداد مجوزهای ساخت بنا کمتر از پیش بینی ها افت داشته از 1.32 میلیون واحد در ماه قبل به 1.3 میلیون واحد رسیده که 30 هزار واحد بیشتر از رقم پیش بینی شده بوده همچنین آمار شروع ساخت بنا برخلاف انتظارات افزایش یافته و از 1.26 میلیون واحد در ماه قبل به 1.3 میلیون واحد در این ماه رسیده است.

چهارشنبه نیز آمار فروش خانه های موجود که نزدیک به 90 درصد بازار را شامل می شوند منتشر شده و بیشتر از پیش بینی ها افزایش یافته، این شاخص از 5.5 میلیون واحد در ماه قبل به 5.81 میلیون واحد در این ماه افزایش یافته است. فروش خانه های جدید نیز که جمعه منتشر شده بسیار بیشتر از انتظارات افزایش یافته و از 624 هزار واحد در ماه قبل به 733 هزار واحد در ماه جاری رسیده است.

از جمله دلایل برگشت شاخص دلار در روز جمعه در کنار امضای طرح کاهش مالیات توسط رئیس جمهور امریکا انتشار شاخص مخارج شخصی بوده که رشد 0.6 درصدی مخارج به نسبت ماه قبل را نشان داده و فراتر از انتظارات 0.5 درصدی کارشناسان بوده است. از سوی دیگر یورو با کسب اکثریت کرسی ها توسط جدایی طلبان کاتالونیا در پارلمان  محلی تضعیف شده تا شاخص دلار از این جهت نیز افزایش یابد.

با افت دلار در طول هفته، فعالین بازار به سمت خرید طلا به عنوان پوشش دهنده ریسک متمایل شده و فلز زرد با رشد 1.6 درصدی به 1274 دلار در هر اونس رسیده است.

 

اعتصاب در نیجریه

در پی ادامه تعطیلی خط لوله انتقال نفت دریای شمال، اعتصاب سراسری کارکنان صنعت نفت نیجریه و کاهش ذخایر تجاری نفت خام امریکا، نفت خام 2 تا 3 درصد رشد داشته است. ذخایر تجاری نفت خام امریکا 6.5 میلیون بشکه در این هفته کاهش یافته که 2.9 میلیون بشکه بیشتر از رقم برآوردی بوده است.

برای هفته پیش رو اما با توجه به گزارش رویترز در خصوص برنامه ریزی توسط روسیه و عربستان برای خروج تدریجی از توافق کاهش عرضه شاید قیمت ها در بازار انرژی رو به افت باشند.

 

محدودیت های زیست محیطی و کاهش عرضه فلزات در چین

عمده فلزات رشد قیمت ها را تجربه کرده اند. بر اساس گزارش ها از چین شاخص قیمت مسکن در 70 شهر بزرگ و متوسط این کشور با افزایش 0.3 درصدی برای دومین ماه متوالی رشد داشته است. رشد قیمت مسکن، نشان دهنده عدم رکود در این صنعت و به نفع بازارهای کالایی است.

همچنین بر اساس گزارش انجمن جهانی فولاد تولید فولاد در چین به نسبت ماه قبل 6 میلیون تن کاهش یافته است. محدودیت های تولید در فصل زمستان موجب کاهش ظرفیت بهره برداری فولادسازان کوره بلند از 86 درصد به 55 درصد بوده و فولاد و در پی آن سنگ آهن رشد داشته اند.

همچنین فولاد سازان که چشم انداز نرخ ها را صعودی می دانند با وجود افت ظرفیت تولید به دنبال انبار کردن سنگ آهن برای مصارف آتی هستند.

انتظار کاهش تولید فلزات در ماه های پیش رو از فصل زمستان در چین از دو جهت مورد ارزیابی است. از یک سو کاهش عرضه با توجه به ثبات تقاضا موجب افزایش قیمت ها خواهد شد و از سوی دیگر کاهش تولید موجب افزایش بهای تمام شده تولید و کاهش حاشیه سود تولیدکنندگان است که همانگونه که فولاد سازان چینی اقدام به افزایش نرخ ها کرده اند، اثر خود را در افزایش نرخ ها نشان می دهد.

 

هفته پیش رو

بازارهای مالی امریکا دوشنبه و اروپا دوشنبه و سه شنبه تعطیل هستند.

در امریکا شاخص اعتماد مصرف کنندگان چهارشنبه منتشر خواهد شد، انتظار می رود این شاخص با کاهش 1.3 واحدی به 128.2 واحد برسد. فروش قولنامه ای خانه ها نیز احتمالا 0.4 درصد به نسبت ماه قبل افت داشته باشد در حالی که در ماه قبل 3.5 درصد رشد را ثبت کرده است.

در اروپا جمعه تورم ماهانه آلمان اعلام می شود. کارشناسان پیش بینی کرده اند این شاخص به نسبت ماه قبل 0.2 درصد افزایش یابد و به 0.5 درصد برسد که برای تقویت یورو موثر خواهد بود.

شاخص رسمی PMI کارخانجات چین نیز شنبه آینده اعلام می گردد.

 

 

تحلیلگر: سعید روح‌الهی  s.rouhollahi@emofid.com

 

جدول تغییرات هفتگی:

           
    کالا/شاخص واحد قیمت هفته%
  نفت برنت - یک ماهه ICE دلار/بشکه           65.25      3.2
  نفت WTI - یک ماهه CME دلار/بشکه           58.47      2.0
  سبد اوپک (نرخ پنجشنبه) دلار/بشکه           62.16      2.1
           
  اوره گرانول - FOB خاورمیانه  دلار/تن         243.67      7.2
  پروپان - FOB خاورمیانه دلار/تن         591.17      6.9
           
  ذرت یک ماهه - شیکاگو سنت/بوشل         352.00      1.3
  شکر - نقد ICE  دلار/تن         321.20      6.0
           
  مس - نقد دلار/تن      7,071.77      3.4
  آلومینیوم - نقد دلار/تن      2,166.26      5.9
  روی - نقد دلار/تن      3,253.80      1.6
  سرب - نقد دلار/تن      2,477.11      -1.9
  نیکل - نقد دلار/تن    12,035.04      4.4
  سنگ آهن %62 - CFR چین - یک ماهه دلار/تن           73.19      7.6
           
  یورو/دلار -         1.1862      1.0
  دلاراسترالیا/دلار -         0.7709      0.8
  طلا دلار/اونس      1,274.27      1.6
  شاخص دلار (DXY) -           93.35      -0.6
           
  بورس نیویورک S&P 500 -      2,683.34      0.3
  بورس لندن FTSE 100 -      7,592.66      1.4
  بورس فرانکفورت DAX -    13,072.79      -0.2
  بورس توکیو Nikkei 225 -    22,902.76      1.5
  بورس سیدنی ASX 200 -      6,069.71      1.2
           
  بورس تهران TEDPIX -    95,508.60      2.4
  سکه طرح جدید - نقد تومان    1,391,500      -1.4
  دلار (سامانه سنا) تومان           4,188      -0.3
           
    مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید   www.mofididea.com
           

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار جهانی تهیه شده است و جنبه توصیه برای خرید، فروش، یا نگهداری هیچ نوع دارایی خاصی را ندارد. در تهیه اطلاعات و نگارش گزارش حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی نیست و شرکت مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.

- تمامی حقوق برای شرکت مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.