دسته گزارشات

 

 

خلاصه: بانک مرکزی آمریکا موسوم به فدرال رزرو نرخ بهره این کشور را در پایان نشست دور روزه هفته گذشته ۰.۲۵ درصد افزایش داده است. افزایش نرخ بهره واکنش معکوس بازارها را در پی داشته است. شانس افزایش نرخ بهره در نشست اخیر موجب شده که بسیاری از سرمایه گذاران تاثیر آن را در معاملات خود پیش از آن لحاظ نمایند. این موضوع در کنار برخی رویدادهای دیگر از جمله جهش یورو تضعیف دلار را در پی داشته که موجب افزایش قیمت ها در بازارهای کالایی و بازار سهام شده است.

 

واکنش معکوس بازارها به افزایش نرخ بهره امریکا

کمیته بازار آزاد بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو که سیاست های پولی را تعیین می‌کند، چهارشنبه شب در پایان نشست دو روزه خود رای به افزایش نرخ بهره به میزان 0.25 درصد داد تا نرخ بهره به 1.00 درصد برسد. جانت یلن، رئیس بانک مرکزی آمریکا در نشست خبری پس از آن اعلام نموده که با این افزایش نرخ بهره، انتظار می رود تا اقتصاد آمریکا با آهنگ آهسته اما مداومی در مسیر توسعه حرکت نماید. کمیته همچنین به احتمال 3 بار افزایش طی سال میلادی جاری اشاره کرده در حالی که به عقیده برخی کارشناسان اعضای این نهاد کماکان محتاطانه برخورد می کنند و با وجود اعتقاد بازار مبنی بر عقب افتادن از تورم و لزوم 4 بار رشد نرخ بهره در سال جاری، این نهاد بر 3 بار رشد تاکید می نماید. به هر نحو، افزایش 3 بار نرخ بهره نیز حاکی از پایان یافتن تردیدهایی است که در نتیجه سیاستگذاری ترامپ و دیگر چالش‌ های اقتصادهای عمده در جهان بوجود آمده بود.

از طرفی، شانس افزایش نرخ بهره قبل از برگزاری این نشست به قدری بالا بوده است که از نظر برخی کارشناسان این خبر در بازار پیشخور شده بود. به طوریکه واکنش معکوس بازارها به نتایج بدست آمده مهر تاییدی بر این ادعا بوده است. تشدید سیاست انقباضی پولی در بزرگترین اقتصاد جهان می توانست افزایش دلار و فشار مضاعف بر بازارهای کالایی را در پی داشته باشد، اما این موضوع در معاملات اخیر سرمایه گذاران لحاظ گردیده بود تا روند وارونه ای شکل گیرد.

با برگزاری نشست فدرال رزرو در سه شنبه شب دلار روند نزولی داشته است. شاخص دلار که سه شنبه 101.7 واحد بوده جمعه شب با ثبت افت هفتگی 0.9 درصدی رقم 100.3 واحدی را در زمان بسته شدن بازارها ثبت نموده که کمترین سطح یک ماه و نیم اخیر است. علاوه بر آن، روز جمعه جهش یورو در پی مسائل ژئوپولتیکی نیز به تضعیف بیشتر دلار کمک نموده است. انتشار خبر شکست راستگرایان طرفدار خروج از اتحادیه اروپا در انتخابات پارلمانی هلند موجب شده یورو به دلار از 1.07 عبور نموده و به بالاترین سطح 5 هفته اخیر برسد. پیش از برگزاری انتخابات، بازار شانس بیشتری به پیروزی راست افراطی قائل بود، اما نتایج اولیه نشان داد که حزب میانه‌رو به رهبری نخست‌وزیر فعلی انتخابات را برده است.

 

هیجانات بازارهای کالایی

تضعیف دلار عامل اصلی تقویت قیمت ها در بازارهای کالایی خصوصا فلزات گرانبها بوده است. طلا که طی دو هفته اخیر روند نزولی محسوسی داشته بیشترین نفع را از افت دلار برده است. قیمت هر اونس فلز زرد با جهش 2 درصدی به 1229 دلار رسیده است. تاثیر این رویدادها بر بازار نفت چندان محسوس نبوده است. بهای نفت خام کماکان در محدوده کمینه چهار ماهه قرار دارد. نفت خام رهبر بازار کالاهای پایه است و کل این بازار را تحت ‌تاثیر قرار می ‌دهد. هر بشکه نفت خام اروپایی برنت با رشد 0.8 درصدی به 51 دلار و 76 سنت رسیده است.

در بورس فلزات لندن نیز قیمت ها افزایشی بوده اند و روی بیشترین افزایش را ثبت کرده است. بنا به گزارش ها، قرار است چین 500 هزار تن از ظرفیت تولید شمش روی خود را کاهش دهد. این موضوع در پی کمبود کنسانتره روی در بازار اتفاق افتاده است. کمبود کنسانتره روی به افزایش فشار بر روی واحدهای ذوب روی کمک نموده به طوریکه هزینه حق العمل کاری تبدیل کنسانتره روی (TC) طی یک سال و نیم اخیر با افت 78 درصدی به 40 دلار سقوط کرده و شرکتهای ذوب روی را با چالش جدی مواجه ساخته است.

در کنار کاهش ارزش دلار افزایش تقاضا در بخش مسکن چین نیز عاملی برای افزایش قیمت فلزات آهنی بوده است. قیمت هر تن سنگ آهن CFR چین یک ماهه نیز در پی کاهش موجودی فولادسازان ناشی از رشد تقاضای بخش مسکن با رشد قابل توجه 8.4 درصدی به 87.9 دلار رسیده است. قیمت سنگ آهن از ابتدای سال 2017 در پی افزایش امیدواری ها به رشد تقاضای فولاد در بخش مسکن افزایشی بوده است.

undefined

 

تغییر احتمالی روند سیاست های پولی بانک های مرکزی

با بررسی رفتار سایر بانک های مرکزی عمده جهان به نظر می رسد روند سیاست های پولی تا حدودی تغییر کرده است، در حالیکه در بیشتر مقاطع سال اخیر عمده بانک های مرکزی بر سیاست های تسهیلی تمرکز داشته اند. روز جمعه بانک مرکزی اروپا به احتمال افزایش نرخ بهره این بانک اشاره داشته است. پنج شنبه بانک مرکزی چین پس از اقدام فدرال رزرو آمریکا اقدام به رشد 0.1 درصدی نرخ بهره نموده است. این برای سومین بار طی سال 2017 می باشد که دولت چین اقدام به رشد بهره بانکی می کند. تداوم این اقدام از سوی سیاست گذاران بانک مرکزی چین می تواند به افزایش فشارها در بازارهای کالایی بیانجامد.

 

شتاب رشد قیمت ها در امریکا بهتر از برآوردها

چهارشنبه در امریکا شاخص قیمت مصرف کننده منتشر شده که بهتر از برآورد کارشناسان بوده است. براین اساس، شاخص قیمت مصرف کننده برای ماه فوریه نسبت به ماه قبل 0.1 درصد رشد داشته است. رشد اقتصادی آمریکا در کنار آمارهای مربوط به اشتغال و تورم در این کشور از اصلی ترین موارد در ایجاد امکان افزایش نرخ بهره است.

گزارش شاخص خرده فروشی حاکی از رشد 0.2 درصدی میزان خرید بوده است. این گزارش بدون در نظر گرفتن بخش های پرنوسان نیز حاکی از رشد 0.2 درصدی بوده که بهتر از برآورد کارشناسان بوده است.

 

رویدادهای هفته پیش رو

در امریکا، گزارش های جدید از بخش مسکن چهارشنبه و پنج شنبه منتشر خواهند شد. گزارش های جدید از تقاضا برای کالاهای بادوام اواخر هفته منتشر می شود که انتظار می رود نسبت به ماه قبل بهبود نسبی یافته باشد. از اروپا تازه ترین گزارش ها از فعالیت کارخانجات منتشر خواهد شد که برای بازارهای کالایی حائز اهمیت خواهد بود.

 

 

تحلیلگر:   فرزین تقی وند  F.taghivand@emofid.com

  

جدول تغییرات هفتگی:

 

    کالا/شاخص واحد قیمت هفته%
  نفت برنت - یک ماهه ICE دلار/بشکه 51.76 0.8
  نفت WTI - یک ماهه CME دلار/بشکه 48.78 0.6
  سبد اوپک (نرخ پنجشنبه) دلار/بشکه 49.70 -2.2
           
  اوره گرانول - FOB خاورمیانه  دلار/تن 209.67 -4.1
  پروپان - FOB خاورمیانه دلار/تن 421.97 1.1
  پلی اتیلن سنگین بادی -
 FOB امریکای شمالی 
دلار/تن 1132.73 -1.7
           
  ذرت یک ماهه - شیکاگو سنت/بوشل 367.40 2.6
  شکر - نقد ICE  دلار/تن 401.50 1.4
           
  مس - نقد LME  (نرخ پنج شنبه) دلار/تن 5888.0 3.5
  آلومینیوم - نقد LME  (نرخ پنج شنبه) دلار/تن 1891.0 1.4
  روی - نقد LME   (نرخ پنج شنبه) دلار/تن 2820.0 4.9
  سرب - نقد LME   (نرخ پنج شنبه) دلار/تن 2238.5 -0.9
  نیکل - نقد LME   (نرخ پنج شنبه) دلار/تن 10145.0 3.3
  سنگ آهن CFR چین - یک ماهه دلار/تن 87.9 8.4
           
  یورو/دلار - 1.0738 0.6
  دلاراسترالیا/دلار - 0.7704 2.1
  طلا دلار/اونس 1229.0 2.0
  شاخص دلار (DXY) - 100.300 -0.9
           
  بورس نیویورک S&P 500 - 2378.3 0.2
  بورس لندن FTSE 100 - 7425.0 1.1
  بورس فرانکفورت DAX - 12095.2 1.1
  بورس توکیو Nikkei 225 - 19521.6 -0.4
  بورس سیدنی ASX 200 - 5799.6 0.4
           
  بورس تهران TEDPIX - 76738.60 0.6
  سکه طرح جدید - نقد تومان 1,195,200 0.1
  دلار (سامانه سنا) تومان 3752 0.2
           
    مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید   www.mofididea.com

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار جهانی تهیه شده است و جنبه توصیه برای خرید، فروش، یا نگهداری هیچ نوع دارایی خاصی را ندارد. در تهیه اطلاعات و نگارش گزارش حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی نیست و شرکت مشاور سرمایه گذاری ایده مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.
 

- تمامی حقوق برای شرکت مشاور سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.

www.mofididea.com