دسته گزارشات

 

خلاصه:  بازارهای مالی عمدتا تحت تاثیر گزارش های اقتصادی مایوس کننده روزهای پایانی هفته قرار داشته اند. افزایش سطح ریسک تضعیف دلار و افزایش تقاضا برای فلز زرد را در پی داشته است.  اعلام ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از توافق محیط زیست پاریس با چشم‌انداز رشد صنایع آلاینده از جمله نفت، نگرانی‌ها برای تشدید عرضه را پررنگ ‌تر کرده به طوریکه قیمت به زیر 50 دلار رسیده است. 

 

کاهش بیکاری علیرغم کاهش فرصت های شغلی در امریکا

گزارش وزارت کار امریکا در روز جمعه نشان داد که اقتصاد این کشور در ماه می 2017 میلادی تنها 138 هزار شغل جدید ایجاد کرده که به طور غیر منتظره ای 43 هزار واحد پایین تر از برآورد کارشناسان است. آمار مربوط به ماه قبل نیز مورد بازنگری قرار گرفته و از 211 به 174 هزار شغل کاهش داشته است. با این حال، نرخ بیکاری اندکی کاهش یافته و از 4.4 به 4.3 درصد رسیده که کمترین سطح 16 سال اخیر است. متوسط دستمزد ساعتی نیز مطابق پیش بینی ها 0.2 درصد افزایش داشته است. آمار ماه گذشته نیز مورد بازنگری قرار گرفته و از 0.3 به 0.2 کاهش یافته است.

به باور برخی کارشناسان، بازار کار امریکا به وضعیت اشتغال کامل رسیده و در چنین شرایطی سرعت ایجاد مشاغل اهمیت کمتری به نسبت گزارش هایی همچون رشد دستمزد ها دارد. مدیران کسب و کارها در وضعیت اشتغال کامل به منظور حفظ نیروی کار خود اقدام به افزایش دستمزد ها می نمایند که این موضوع به تنهایی می تواند از افزایش فشارهای تورمی در آینده حکایت داشته باشد و سیاست گذاران بانک مرکزی امریکا (فدرال رزرو) در ارتباط با افزایش نرخ بهره را مصمم تر سازد.

نشست آتی فدرال رزرو کمتر از دو هفته دیگر برگزار می گردد که اهمیت گزارش های اقتصادی اخیر امریکا را دو چندان می سازد. در حال حاضر نرخ بهره فدرال رزرو در محدوده 0.75 تا 1.00 درصدی است که احتمال افزایش 0.25 درصدی آن در نشست پیش رو از 77.6 هفته قبل به 88.2 درصد طی این هفته افزایش یافته است.

undefined

 

پیشروی فلز زرد در پی آمار اشتغال امریکا

در نخستین واکنش ها به گزارش مایوس کننده وزارت کار امریکا دلار تضعیف شده و قیمت جهانی طلا رشد داشته است. شاخص دلار (DXY) که برابری دلار امریکا در برابر شش ارز معتبر جهانی را نشان  می دهد، با افت 0.7 درصدی به 96.72 واحد رسیده که کمترین سطح نزدیک به دو ماه اخیر است. این موضوع افزایش تقاضا برای فلز زرد را در پی داشته به طوریکه هر اونس طلا در پایان دادوستد ها با رشد قابل توجه 1.00 درصدی به 1278 دلار و 84 سنت رسیده که بیشترین سطح پنج هفته اخیر است.

 

فشار امریکایی بر بازار نفت

در بازار انرژی قیمت ها افت محسوسی داشته اند. هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با افت 4.2 درصدی به 49 دلار و 95 سنت رسیده است. در آمریکا نیز افت قیمت نفت خام WTI 4.3 درصد بوده تا قیمت هر بشکه به 47 دلار و 66 سنت رسیده باشد. علیرغم توافق اوپک و غیراوپک برای تمدید توافق به مدت 9 ماه، اما چشم‌انداز رشد تولیدات شیل نوسان نفت را به زیر مرز 50 دلار برده است. عصر پنج شنبه گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از کاهش 6.4 میلیون بشکه ای طی هفته حکایت داشته که هر چند بیش از پیش بینی کارشناسان بوده اما تداوم رشد تولیدات شیل برای چهاردهمین هفته و رسیدن سطح تولیدات به بالاترین سطح از ماه اوت 2015 (حدود 9.3 میلیون بشکه/روز) عامل فشار بر قیمت ها بوده است.

فرمان جنجالی "دونالد ترامپ" رئیس جمهور امریکا مبنی بر خروج این کشور از توافقنامه آب و هوایی پاریس نیز عامل دیگری در ارتباط با کاهش قیمت نفت بوده است. خروج امریکا از این توافق، موجب تقویت چشم‌انداز رشد صنایع آلاینده از جمله نفت گردیده که نگرانی‌ ها برای تشدید عرضه را پررنگ‌تر کرده است. در شرایطی که کشورهای تولید کننده نفت با اعمال اقدامات محدودیتی در تلاش برای بازگرداندن تعادل به بازار انرژی می باشند، اقداماتی از این قبیل تصمیمات آنان را شکننده تر می سازد.

آمریکا که یکی از بزرگ ‌ترین کشورهای آلاینده محیط زیست جهان به حساب می ‌آید که خروج از معاهده تغییرات اقلیمی پاریس بر تعهد امریکا در ارتباط با سایر توافق نامه ها سایه افکنده است. توافق پاریس که در سال 2015 به سختی بدست آمد، راه حلی برای کاستن از میزان گازهای گلخانه‌‌ای آلاینده هوا بوده است.

 

رفتار متفاوت کارخانجات در دو اقتصاد برتر جهان

عصر پنج شنبه گزارش موسسه ISM از وضعیت کارخانجات بزرگترین اقتصاد جهان یعنی امریکا حاکی از افزایش سرعت رشد فعالیت ها داشته است. بر اساس این گزارش، شاخص PMI به طور غیر منتظره ای از 54.8 به 54.9 واحد برای ماه می افزایش یافته است. در شاخص  PMI عدد 50 مرز بین رشد و کاهش فعالیت هاست.

اما در آنسو، در دومین اقتصاد برتر دنیا یعنی چین گزارش موسسه Caixin از شاخص فعالیت کارخانجات بامداد پنج شنبه منتشر شده که افزایش ریسک در بازارهای مالی را در پی داشته است. رقم این شاخص بیش از تخمین کارشناسان کاهش داشته و به زیر مرز 50 واحدی رسیده است. براین اساس، رقم این شاخص از 51.3 به 49.6 واحد برای ماه می رسیده که به معنای بازگشت رکود به کارخانجات بزرگترین مصرف کننده مواد خام دنیا است.

کاهش فعالیت کارخانجات عمدتا تحت اثر سیاست های انقباضی بانک مرکزی چین در راستای کنترل بدهی ها بوده است. هر چند شرکت های بزرگ عموما مشکل نقدینگی نداشته و به نرخ بهره پایین دسترسی دارد اما در مقابل شرکت های کوچک که تعدادشان بیشتر است، با کمبود نقدینگی مواجه بوده که موجب فشار بر روند تولید می گردد.

 

سایه رکود کارخانجات چین بر قیمت فلزات اساسی

رکود فعالیت کارخانجات چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده مواد خام جهان افزایش نگرانی ها در بازار فلزات اساسی را در پی داشته است. نگرانی سرمایه گذاران از آینده بازار فلزات اساسی را در کنار کاهش قیمت نفت خام، افت قیمت فلزات اساسی را در پی داشته است. با این حال، مس تنها فلزی بوده که پایان هفته بدون تغییر مانده که تحت تاثیر تداوم اعتصاب معدن گراسبرگ اندونزی و کاهش موجودی انبارهای LME بندن قرار داشته است. روی با 4.4 درصد بیشترین افت را داشته و 2507 دلار و 50 سنت در هر تن بسته شده است. رشد قابل توجه آلومینا، ماده اولیه تولید فلز آلومینیوم در اواخر هفته موجب گردید کمی از افت قیمت آلومینیوم جبران گردد اما در نهایت با افت هفتگی 0.9 درصدی به 1927 دلار و 91 سنت رسیده است. سنگ آهن کماکان تحت تاثیر مازاد عرضه در بنادر چین قرار داشته به طوریکه بهای هر تن CFR چین تحویل یک ماهه با افت شدید 5.3 درصدی به 55 دلار و 9 سنت رسیده است. موجودی بنادر چین در ابتدای سال 2017 بیش از 28 درصد افزایش داشته است.

 

کاهش سطح عمومی قیمت ها در قاره سبز

چهار شنبه نخستین برآورد از نرخ تورم سالانه حوزه یورو در ماه می منتشر شده که بیش از پیش بینی کارشناسان افت داشته است. براین اساس نرخ تورم از 1.9 به 1.4 درصد رسیده که کمترین سطح پنج ماه اخیر است. این نرخ بدون در نظر گرفتن بخش های پرنوسان مواد غذایی و انرژی کمتر از انتظارات 0.9 درصد بوده است.

کاهش محسوس نرخ تورم در شرایطی صورت می پذیرد که از ژوئن 2016 به اینسو نرخ تورم اروپا در محدوده مثبت قرار گرفته و از روند صعودی برخوردار بوده است. این موضوع در سایه اقدام بانک مرکزی اروپا در خصوص اعمال سیاست های پولی حمایتی از جمله بازخرید ماهانه اوراق قرضه دولتی و بخش خصوصی می باشد تا نرخ تورم را در محدوده ۲ درصدی تثبیت نماید.

 

مهمترین رویدادهای هفته پیش رو

بامداد فردا بازارهای شرق آسیا تحت تاثیر افزایش ریسک در پی انتشار گزارش های اقتصادی عمدتا نا امید کننده از سوی اقتصادی بزرگ دنیا، کاهش شدید قیمت در بازارهای کالایی و تبعات تصمیمات جنجالی اخیر کاخ سفید قرار خواند داشت. گزارش تجارت خارجی چین برای ماه می پنج شنبه منتشر خواهد شد که وضعیت واردات و صادرات برای بازارهای کالایی حائز اهیمت است. نشست بانک مرکزی اروپا (ECB) پنج شنبه برگزار خواهد شد که تصمیم گیری در ارتباط کمینه نرخ بهره با توجه به داده های اقتصادی اخیر خصوصا کاهش تورم سالیانه حوزه یورو با اهمیت خواهد بود. در چین نرخ تورم سالانه مصرف کننده و تولید کننده بامداد جمعه منتشر می شوند که احتمالا از افزایش سرعت رشد قیمت ها برای مصرف کنندگان چینی حکایت خواهد داشت. 

 

 

تحلیلگر:   فرزین تقی وند  F.taghivand@emofid.com

 

جدول تغییرات هفتگی:

    کالا/شاخص واحد قیمت هفته%
  نفت برنت - یک ماهه ICE دلار/بشکه              49.95      -4.2
  نفت WTI - یک ماهه CME دلار/بشکه              47.66      -4.3
  سبد اوپک (نرخ پنجشنبه) دلار/بشکه              48.85      -4.7
           
  اوره گرانول - FOB خاورمیانه  دلار/تن            179.67      -0.7
  پروپان - FOB خاورمیانه دلار/تن            379.46      -2.9
  پلی اتیلن سنگین بادی -
 FOB امریکای شمالی 
دلار/تن            953.50      -3.2
           
  ذرت یک ماهه - شیکاگو سنت/بوشل            372.60      -0.4
  شکر - نقد ICE  دلار/تن            313.06      -9.1
           
-   مس - جهانی دلار/تن          5,636.02      0.0
  آلومینیوم - جهانی  دلار/تن          1,927.91      -0.9
  روی - جهانی دلار/تن          2,507.50      -4.4
  سرب - جهانی  دلار/تن          2,089.51      -0.9
  نیکل - جهانی دلار/تن          8,876.10      -1.8
  سنگ آهن CFR چین - یک ماهه دلار/تن              55.09      -5.3
           
  یورو/دلار -            1.1279      0.9
  دلاراسترالیا/دلار -            0.7443      -0.1
  طلا دلار/اونس          1,278.84      1.0
  شاخص دلار (DXY) -              96.72      -0.7
           
  بورس نیویورک S&P 500 -          2,439.07      1.0
-   بورس لندن FTSE 100 -          7,547.63      0.0
  بورس فرانکفورت DAX -        12,822.94      1.8
  بورس توکیو Nikkei 225 -        20,177.28      2.5
  بورس سیدنی ASX 200 -          5,788.11      0.6
           
  بورس تهران TEDPIX -        80,513.30      -0.8
  سکه طرح جدید - نقد تومان        1,200,400      -0.2
  دلار (سامانه سنا) تومان              3,723      -0.3
           
    مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید   www.mofididea.com

 این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار جهانی تهیه شده است و جنبه توصیه برای خرید، فروش، یا نگهداری هیچ نوع دارایی خاصی را ندارد. در تهیه اطلاعات و نگارش گزارش حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی نیست و شرکت مشاور سرمایه گذاری ایده مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.افشای ریسک:

 

- تمامی حقوق برای شرکت مشاور سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.

www.mofididea.com