دسته گزارشات

 

خلاصه: پیش نویس قوانین مالیاتی جدید (کاهش مالیات ها) و برخی آمار جدید اقتصادی از امریکا در کنار برخی تنش ها در اروپا از جمله عوامل تقویت دلار در هفته جاری بوده است. اما در بازار انرژی رشد عرضه، تضعیف قیمت را در پی داشته و در بازار فلزات با وجود عدم حضور فعالان چینی قیمت ها افزایش یافته است.

 

همه عوامل به نفع تقویت دلار

دلار برای چهارمین هفته متوالی تقویت شده است. قانون جدید مالیات ها در ایالات متحده آماده تصویب شده، این قانون می تواند موجب تزریق نقدینگی زیادی از طرف کاهش مالیات ها به اقتصاد امریکا شود و رشد تورم،  را در پی داشته باشد. در حال حاضر پایین بودن تورم مهمترین سد در راه افزایش نرخ بهره این کشور است.

شاخص فعالیت کارخانجات امریکا به بیشترین مقدار شش ونیم سال گذشته رسیده است. این شاخص دوشنبه توسط موسسه ISM منتشر شده و برخلاف انتظارات رشد داشته و رقم 60.8 واحد را نشان داده است. عدد 50 در شاخص PMI مرز بین افت و رشد فعالیت هاست. رشد قابل توجه این شاخص امیدواری ها به اقتصاد امریکا را افزایش داده و موجب تقویت دلار شده است.

در ادامه روند کاهشی ارزش یورو از هفته گذشته که در اثر عدم تحقق برآوردها از نرخ تورم اتحادیه اروپا رخ داد، یکشنبه نیز همه پرسی استقلال کاتالونیا از اسپانیا برگزار و به خشونت کشیده شد، تا روند افت یورو این هفته نیز ادامه یابد و دلیل دیگری برای رشد شاخص دلار در روز دوشنبه باشد.

پنج شنبه مشخص شد سفارش های کارخانجات امریکایی به نسبت ماه قبل رشد فراتر از انتظار 1.2 درصدی را ثبت کرده است تا بار دیگر امیدواری ها به اقتصاد این کشور افزایش یافته و دلار تقویت شود.

جمعه مشخص شد که برای اولین بار در هفت سال گذشته در بخش غیر کشاورزی امریکا نه تنها شغلی ایجاد نشده که 33 هزار شغل نیز  کاهش یافته است، طوفان های ایرما و هاروی موجب از دست رفتن برخی از مشاغل در ماه قبل شده اند و انتظار می رود این روند در ماه آینده ادامه دار نباشد.

این در حالی بوده که نرخ بیکاری امریکا برخلاف انتظارات 0.2 درصد کاهش یافته و در کمینه شانزده سال و نیم اخیر به 4.2 درصد رسیده و در عین حال دستمزدهای ساعتی به نسبت ماه قبل 0.5 درصد افزایش داشته که فراتر از انتظارات بوده است. در وضعیت اشتغال کامل و افزایش دستمزدها (که چشم انداز رشد تورم را در پی دارد) گزارش مایوس کننده از مشاغل غیر کشاورزی عمدتا تاثیر کمتری دارد و درنتیجه احتمال افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر افزایش یافته و دلار تقویت شده است.

با این حال در اواخر روز جمعه و در پی انتشار خبری مبنی بر این که کره شمالی خود را برای آزمایش یک موشک دور برد آماده می کند، دلار بخشی از مسیر افزایشی طول هفته را اصلاح کرده است.

فوریه 2018 میلادی (بهمن 1396) دوران چهارساله ریاست خانم یلن در بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو تمام خواهد شد. گمانه زنی ها در خصوص ابقا یا جانشینی فرد دیگری در این سمت در ماه های پیش رو شاخص دلار را با نوسان همراه خواهد کرد. این هفته نیز اعلام جانشینی "کوین وارش" به عنوان شخصی که با افزایش نرخ بهره موافق است از دیگر دلایل تقویت دلار بود.

طلا نیز روند کاهشی یک ماه اخیر را ادامه داده است. تقویت دلار و تعطیلی بازارهای چین اصلی ترین دلیل افت قیمت طلا بوده و این فلز گرانبها تنها در روز جمعه و آن هم به علت افزایش تنش از طرف کره شمالی اندکی رشد داشته است.

 

افزایش عرضه نفت

نگرانی از عرضه بیش از تقاضا بار دیگر افت قیمت نفت خام را در پی داشته است. به گزارش اداره اطلاعات انرژی امریکا تولید این کشور به 9.6 میلیون بشکه در روز یعنی بیشترین مقدار از جولای 2015 رسیده و این افزایش تولید بیشتر در منطقه آلاسکا رخ داده، صادرات این کشور نیز در هفته گذشته به 1.98 میلیون بشکه در روز یعنی بیشترین مقدار تاریخی آن رسیده است. از طرف دیگر برآوردها از افزایش 120 هزار بشکه ای تولید روزانه اوپک در ماه سپتامبر حکایت دارد. نگرانی از طوفان "نیت" که می تواند تعطیلی پالایشگاه ها در خلیج مکزیک را در پی داشته باشد نیز از دیگر عوامل فشار بر قیمت نفت بوده است.

 

رشد فلزات در غیاب معامله گران چینی

بازارهای چین کل هفته (از یکم تا هشتم اکتبر) تعطیل بوده است. اما در غیاب معامله گران چینی بازهم موجودی انبارهای بورس فلزات لندن کاهش یافته و قیمت فلزات رشد داشته است.

محدودیت های زیست محیطی دولت چین پس از فولاد و آلومینیوم به سایر فلزات نیز گسترش یافته و حتی در زمان تعطیلی بازارهای این کشور بر بازار این محصولات تاثیر گذار بوده است. بر این اساس واردات قراضه مس از سال 2019 در چین ممنوع خواهد شد و از هم اکنون اعمال سقف مجاز واردات اجرایی شده است. همچنین 80 درصد از واحدهای غیر قانونی تولید سرب از قراضه تعطیل شده اند.

تحریم کره شمالی نیز که تامین کننده کنسانتره سرب چین است از دیگر عوامل افزایش واردات چین و رشد قیمت سرب می باشد. وقوع زلزله در شیلی و در منطقه ای که معادن مس در آن واقع شده اند نیز بر رشد قیمت این فلز اثر گذار بوده است.

 

هفته پیش رو

چهارشنبه آینده صورت جلسه آخرین نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو (FOMC) منتشر خواهد شد. بررسی دقیق مذاکرات این نشست توسط فعالین بازار، آینده روشن تری در خصوص تصمیمات این نهاد ترسیم می کند.

شاخص های تورم تولید و مصرف امریکا نیز به ترتیب پنج شنبه و جمعه منتشر می شود تا احتمال افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی امریکا بر اساس شاخص تورم برآورد شود.

 

تحلیلگر: سعید روح‌الهی  s.rouhollahi@emofid.com

 

جدول تغییرات هفتگی:

    کالا/شاخص واحد قیمت هفته%
  نفت برنت - یک ماهه ICE دلار/بشکه           55.62      -2.1
  نفت WTI - یک ماهه CME دلار/بشکه           49.29      -4.6
  سبد اوپک (نرخ پنجشنبه) دلار/بشکه           54.63      -1.7
           
  اوره گرانول - FOB خاورمیانه  دلار/تن         245.67      -0.9
  پروپان - FOB خاورمیانه دلار/تن         570.21      6.0
-   پلی اتیلن سنگین بادی -
 FOB امریکای شمالی 
دلار/تن      1,212.54      0.0
           
  ذرت یک ماهه - شیکاگو سنت/بوشل         350.00      -1.5
  شکر - نقد ICE  دلار/تن         307.56      -0.9
           
  مس - نقد دلار/تن      6,585.43      2.0
  آلومینیوم - نقد دلار/تن      2,125.92      1.8
  روی - نقد دلار/تن      3,297.45      3.1
  سرب - نقد دلار/تن      2,533.55      1.7
  نیکل - نقد دلار/تن    10,510.10      1.0
  سنگ آهن %62 - CFR چین - یک ماهه دلار/تن           63.10      1.1
           
  یورو/دلار -         1.1730      -0.3
  دلاراسترالیا/دلار -         0.7767      -0.7
  طلا دلار/اونس      1,276.24      -0.6
  شاخص دلار (DXY) -           93.80      0.4
           
  بورس نیویورک S&P 500 -      2,549.33      1.2
  بورس لندن FTSE 100 -      7,522.87      2.0
  بورس فرانکفورت DAX -    12,955.94      1.0
  بورس توکیو Nikkei 225 -    20,690.71      1.6
  بورس سیدنی ASX 200 -      5,710.68      0.7
           
  بورس تهران TEDPIX -    85,429.50      -0.2
  سکه طرح جدید - نقد تومان    1,253,000      0.7
  دلار (سامانه سنا) تومان           3,939      0.6
           
    مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید   www.mofididea.com
           

 

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار جهانی تهیه شده است و جنبه توصیه برای خرید، فروش، یا نگهداری هیچ نوع دارایی خاصی را ندارد. در تهیه اطلاعات و نگارش گزارش حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی نیست و شرکت مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.

- تمامی حقوق برای شرکت مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.